Alapvető változást vezetne be a lomtalanításban már 2025-től a Molhoz tartozó MOHU hulladékgazdálkodási vállalat, értesült több, egymástól független forrásból a Szabad Európa. A jövő évtől kerületenként a hulladékot csak néhány gyűjtőponton gyűjtenék, ahová a lakóknak maguknak kellene valahogy elszállítaniuk a kidobni szánt lomjaikat.

A Szabad Európa több, egymástól független forrásból úgy értesült, hogy a Molhoz tartozó társaság jövőre alapvető változást vezetne be a lomtalanításban: 2025-től már kerületenként csak néhány gyűjtőponton folyna a hulladék begyűjtése, ide pedig a lakóknak maguknak kellene valahogy elszállítaniuk a kidobni kívánt lomot. Ez praktikusan úgy nézne ki, hogy a MOHU előre értesítené egy-egy kerület lakóit, hogy egy adott időszakban (a lap forrásai szerint ez valószínűleg egy hét lesz) a kerület néhány közterületén (jellemzően parkolókban) áll majd néhány kukásautó, amelyekbe a kukások bepakolják és elszállítják. Ha valaki nem képes megoldani, hogy elszállítson vagy elszállíttasson mondjuk egy kitört lábú asztalt vagy elnyűtt kanapét, annak a jelek szerint a nyakán fog maradni.

Nincs ok a változtatásra

A Fővárosi Közterület-fenntartó egyik illetékese szerint nincs ok változtatni a már bevált gyakorlaton. „Az FKF-nek nem okozott gondot a lomtalanítás megszervezése és lebonyolítása, van hozzá elegendő kapacitásunk. A MOHU most arra hivatkozik, hogy az új rendszer olcsóbb lesz, amiben biztosan igazuk van, de azért lesz majd olcsóbb, mert az emberek nagy része egyszerűen nem fogja tudni elvinni a lomjait a gyűjtőpontokra, így sokkal kevesebb kukásautó és kukás kell majd a korábbiakhoz képest. Emellett – ebben szinte biztos vagyok – rengetegen fognak majd illegálisan megszabadulni a lomjaiktól, akár úgy, hogy leviszik a hozzájuk legközelebb eső park szélére” – mondta a lapnak a forrása.

A lap szerint ellentmondó információk vannak arról, hogy a MOHU egyeztetett-e a kerületi polgármesterekkel: van, aki tudott a tervről, van, aki a Szabad Európa munkatársától hallott róla. Volt olyan polgármester is, aki azt mondta, hogy az elmúlt hetekben más témáról tárgyalt a MOHU -val, de az új lomtalanítási rendről egy szót sem mondtak neki. Abban viszont a lap által elért kerületi vezetők, kormánypártiak és ellenzékiek egyhangú véleményen voltak, hogy a tervezett változtatás tévút, rossz elképzelés, ezért az önkormányzatok többsége tiltakozik a változás ellen, amit a Fővárosi Közterület-fenntartó illetékese is indokolatlannak tart.

„Kényelmetlenebb, komplikáltabb”

„Meg tudom erősíteni, hogy a MOHU másképp tervezi a lomtalanítást jövőre” – írta a Szabadeurópának válaszában Baranyi Krisztina. A IX. kerületi polgármester nemrég tárgyalt a MOHU vezetőjével, „aki vázolta nekem az új elképzelésüket”. Szerinte a gyűjtőpontos rendszer „biztosan kényelmetlenebb és komplikáltabb lenne a mostani rendszernél, hiszen az időseknek vagy a mozgásukban korlátozottaknak is messzebbre kell vinniük a lomjaikat, nem tehetik le a saját házuk előtt. A lomtalanítás nem csak kényelmi kérdés. Ilyenkor lehet megszüntetni a felesleges, esetenként tűz- vagy balesetveszélyes lomkupacokat a házak függőfolyosóin, udvarain, pincéiben.”

A polgármester ezért a tervet rossznak és átgondolatlannak tartja, és ezt közölte a MOHU vezetőivel is. „Abban sem vagyok biztos, hogy Ferencvárosban van elegendő olyan helyszín, amit autóval meg lehet közelíteni, és le is lehet keríteni erre a célra.” Abban ellenben biztos, hogy „lesznek olyanok, akik nem fogják kidobni a lomjaikat. Az újfajta lomtalanítás nagyobb felfordulást és gondot fog okozni, mint a mostani. Így többet kell majd takarítani a lomtalanítás után, többen fognak illegálisan szemetet elhelyezni az utcán vagy a zöldterületeken. Ezeket eltakarítani és elszállítani pedig, lássuk be, sokkal több pénzébe kerül majd a kerületnek, mint a mostani megoldás, ami szerintem működik, és az emberek is szeretik. Ezúton is kérem a MOHU-t, hogy gondolja át, szükség van-e egy jól működő rendszer megszüntetésére.”

Nyitókép: Lomtalanítás a Belső-Ferencvárosban  fotó Sarkadi Péter / greenfo