A podcast az alábbi felületeken is elérhető:
Kinek üzlet az ingyenes padlásfödém szigetelés? Lehet ezt használni a homlokzatszigetelésre is? Mire elég a mostani 7 milliós otthonfelújítási program? Jó, vagy rossz lépés a kormánytól, hogy a magánnyugdíjpénztári pénzeket fel lehet használni lakás vásárlásra/felújításra? Mire jó az épületenergetikai tanúsítvány? Miért káros, és mennyire veti vissza a zöld célokat a rezsicsökkentés? 2025-től már nem támogatott a gázkazán csere, 2040-től pedig megszűnik az otthoni gázkazánok használata.
A 4 millió fölötti hazai lakóépület állomány nagyon rossz energetikai állapotú. Az Európai Unió 3%-os mélyfelújítási rátát vár el a mostani 1%-nál is kisebb arányhoz képest, ami évi 120-130.000 hazai lakást jelent, de ehhez számos tényező szükséges: egyszerű és kiszámítható felújítási programok, elegendő szakember, innovatív magánfinanszírozási megoldások, az energetikai tanúsítványok hozzáférhető adatbázisa, a lakók meggyőzése a megtérülésen túl és az energiaszegénység kezelése. Mindeközben 2025-től már nem támogatható EU-s forrásból a régi gázkazánok cseréje. A kihívásokról és megoldásokról szólt a REDay 2024 -azaz a Renovate Europe Day és a Hazai Épületfelújítás Napja 2024 konferencia, melyet október 9-én az Európai Elnökség hivatalos partnerrendezvényeként a rendezett meg a Magyar Energiahatékonysági Intézet, azaz a MEHI. Erről részletes cikkünk >>>
Podcastunkban Sarkadi Péter szerkesztő vendége
Horváth Áron, a MEHI ügyvezetője és
Tibor Dávid, az ÉVOSZ-HÉT azaz az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége Hazai Építőanyag-gyártó Tagozat elnöke, és a Masterplast elnök-vezérigazgatója sok témát érint:
Mi az az EKR HEM Hitelesített Energiamegtakarítási rendszer?
Kinek, miért éri meg az ingyenes padlásfödém szigetelés? Lehet ezt használni a homlokzatszigetelésre is?
Milyen szociálisan igazságosabb otthonfelújítási támogatási programok kellenének?
Mire elég a mostani 7 milliós otthonfelújítási program?
Jó, vagy rossz lépés a kormánytól, hogy felszabadítja a magánnyugdíjpénztárakba betett pénzeket, melyeket egy éven át fel lehet használni lakás vásárlásra/felújításra?
Mire jó az épületenergetikai tanúsítvány?
Mennyi szakember van? Auditor kevés, de kivitelető szakember van elég a 2 éve megtorpant építőiparban.
Miért káros, és mennyire veti vissza a zöld célokat a rezsicsökkentés?
2025-től már nem támogatott a gázkazán csere, 2040-től pedig megszűnik az otthoni gázkazánok használata. Mi a jövő?
A hazai épületállomány energiafogyasztásban mért magas, kb. 40%-os részesedése, az épületállomány gyenge energetikai állapota, a magas energiamegtakarítási potenciál és felújítások révén elérhető gazdasági, versenyképességi, társadalmi és klímavédelmi előnyök egyaránt az energiahatékonysági felújítások felpörgetését indokolják.
Épületfelújítások = versenyképesség, ellátásbiztonság, megfizethetőség, új munkahelyek
Az ipar ármaximálás mellett kiszámítható korszerűsítési programokat vár
Jövőre már nem lesz támogatás gázkazán cserére – felújít? Gáz helyett hőszivattyú.
2030-ig a nem lakóépületek 16%-át kell felújítani, míg a lakóépületeknél 2030-ra az épületek energiafogyasztásának 16%-kal kell csökkennie, amely eredmény 55%-át a legrosszabbul teljesítő épületeknél kell elérni. A szereplők egyetértettek, hogy az elmúlt 2,5 év építőipari visszaesése után nagyon fontos lenne egyszerű, kiszámítható, könnyen pályázható, a felújításokat segítő programokat indítani, hogy az építőiparban ne kelljen kapacitásokat bezárni, megszüntetni.
Az alacsony rezsiár akadálya a felújításoknak, de többen bizakodnak, hogy az eddig állampapírokban tartott befektetéseket és a lakástakarék-pénztári megtakarításokat korszerűsítésekre fogja fordítani a lakosság. A döntéshozók célja, hogy a teljes épületállomány min. 1%-a (40.000 épület) évente megújuljon, ami mélyfelújításokat és új építéseket is jelent.
A 2020 április 22-én, a Föld Napján indult podcastunk adásait meghallgathatja Soundcloud oldalunkon, elérheti az anchor megosztón keresztül több alkalmazásban (breaker; google podcast; overcast; pocket cast; RadioPublic; ezekben fel is iratkozhat ránk)
Podcastunk RSS-csatornája itt található.
Kapcsolódó anyagok:
Mi kell még az épületfelújítási hullámhoz az ingyenes padlásfödémszigetelésen túl?