A rovat kizárólagos támogatója
greenfo/MTI

A dél-amerikai állam leköszönő elnöke, Michelle Bachelet által aláírt törvény kilenc tengeri rezervátum létrehozásáról rendelkezik az ország 6400 kilométeres partvonala mentén.

Bachelet szerint országának meg kell teremteni azt az alapot, amelyre támaszkodva a jövőben megóvhatja tengeri területeit – írta a BBC News.  Chilében ugyancsak idén iktattak törvénybe egy hatalmas nemzetipark-hálózatot.

"Az, hogy kik vagyunk és kik lehetünk, elkerülhetetlenül összekapcsolódik a 6400 kilométeres partvonalunk sorsával. Ezért ennyire fontos megérteni, hogy a tenger kulcsszerepet játszik a nemzetünk fejlődésében" – fogalmazott az elnök, aki a héten távozik pozíciójáról.

Az új törvénnyel 4,3 százalékról 42,4 százalékra nő az állami védelem alatt álló felségvizek aránya és nagyjából 1,4 millió négyzetkilométernyi területen lesz biztosítva a tengeri élőlények védelme. Az újonnan védetté vált területek közé tartozik a Diego Ramírez-szigetek térsége, amely oroszlánfókáknak, tengerihínár-erdőknek és bálnáknak ad otthont, valamint a Juan Fernández-szigetek körüli vizek.

Tavaly szeptemberben Chile a világ egyik legnagyobb tengeri rezervátumát hozta létre a partjaitól mintegy 3800 kilométerre fekvő Húsvét-szigetek térségében, több tucat fajnak nyújtva védelmet. A mintegy 740 ezer négyzetkilométer területű Rapa Nui Rahui Tengeri Védett Térségben tilos a kereskedelmi halászat és a mélytengeri bányászat, ám a helyi őslakos halászok folytathatják tevékenységüket.

Ugyancsak 2017-ben a dél-amerikai ország történetének legnagyobb magán földadományát kapta a chilei állam egy néhai amerikai üzletember özvegyétől, azzal a megállapodással, hogy a több mint 400 ezer hektáros patagóniai területen három új nemzeti parkot alakítanak ki. 

Így mentette meg két iparmágnás Patagóniát

Így mentette meg két iparmágnás Patagóniát

Kris McDivitt az 1970-es években fiatal volt, bátor és gazdag; egy olajüzletben dolgozó apa síversenyző lánya, aki későbbi vagyonát a több millió dollárt érő outdoor ruhamárka, a Patagonia első vezérigazgatójaként szerzi. Férjével minden pénzüket a dél-amerikai természetvédelembe fektették, 2,2 millió hektárnyi földet vásároltak fel. Aztán 1993-ban, 43 éves korában Kris McDivitt váratlanul szerelembe esik a kalandfüggő sziklamászóval és természetvédővel, Doug Tompkinssal, aki mellesleg társalapítója is a két szintén outdoor cégnek, az Espritnek és a The North Face-nek. Miután összeházasodtak, részesedéseiket készpénzre váltva és kaliforniai gyökereiket elszakítva Patagóniában telepedtek le off-grid módon, ahol az erdőkben lévő otthonuk, valamint Chile és Argentína hegyei között ingáztak.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás