A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök ma Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).
Klímapolitikánkat körültekintő megfontolásnak és józan észnek kell vezérelnie, nem pedig ideológiának, túlzott riadalomnak vagy pániknak – fogalmazott a magyar miniszterelnök, aki több mint 40 állam- és kormányfő között szólalt fel az Azerbajdzsánban tartott tanácskozáson. Emlékeztetett: a múlt héten Budapest adott otthont az Európai Politikai Közösség, majd az Európai Tanács csúcstalálkozójának is, így csaknem ötven állam- és kormányfő gyűlt össze a magyar fővárosban.
Orbán Viktor felidézte: a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami az EU klímaügyi megközelítését is alakítani fogja. Küldetésünk, hogy Európát versenyképesebbé tegyük, és ezzel a vízióval közelítünk a klímavédelemhez. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország a világ azon kevés országai közé tartozott az elmúlt években, amely a kibocsátás csökkentésével párhuzamosan tudta javítani gazdasági teljesítményét
– fogalmazott.
Hangsúlyozta: ebben a folyamatban nem áldozhatjuk fel iparunkat vagy mezőgazdaságunkat; folytatnunk kell a zöld átmenetet, miközben továbbra is használjuk a földgázt, az olajat és az atomenergiát.
A zöldátmenetet és a klímaváltozás elleni harcot nem az üzleti közösség ellenében, hanem velük együttműködésben kell megvalósítani – mondta.
Hangsúlyozta: világos pénzügyi garanciákra és jelentős befektetésekre van szükség, a nagyvállalatoknak pedig méltányosan hozzá kell járulniuk a klímavédelemhez.
Magyarországra kitérve emlékeztetett: úgy pozicionáljuk magunkat, hogy az elektromos járművek fejlesztésében és az áramtárolásban jelentős szereplők legyünk. Továbbra is befektetünk a már amúgy is erős nukleáris iparunkba, 70 százalékra növelve részesedését a teljes elektromos igényünk kielégítésében.
A jövőről szólva elmondta: még ambiciózusabb célokat tűztünk ki 2030-ra. Nem 40, de egyenesen 50 százalékos csökkentést célzunk meg például az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. (MTI)
Mindeközben itthon Az Orbán rezsim egy friss törvényjavaslattal különleges vízkészlet-gazdálkodási körzetek létrehozásával könnyítené meg “a nemzetgazdasági jelentőségű fejlesztések vízigényének felszín alatti vízkészletekből történő kielégítését szolgáló különleges intézkedéseket” (a törvényjavaslat 4. §-ában olvasható). Bár az akkugyárak nincsenek nevesítve a szövegben, az idézett mondat a jelen magyarországi kontextusban nem jelenthet mást: a jó minőségű termőföld, a védett magyar munkaerőpiac, illetve összességében ezermilliárdos közpénz-adományok után most a vízkincs lesz feláldozva Orbán Viktor iparosítási rémálma érdekében. RÉSZLETEK >>>