Orbán Viktor ma bejelentette az új kormány névsorát. Hiába a nyílt levelek, felhívások, az oktatásügy, egészségügy és környezetvédelem továbbra is mostohagyerek.
Orbán Viktor befejezte a kormányalakítási tárgyalásokat, és megállapodott minisztereivel a következő négy év közös munkájáról – mondta ma az MTI-nek Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Tizennégy miniszter kap helyet Orbán ötödik kormányában:
- Semjén Zsolt, a KDNP elnöke általános miniszterelnök-helyettesként nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyházdiplomáciáért felelős miniszter lesz,
- az Agrárminisztériumot Nagy István,
- a Belügyminisztériumot Pintér Sándor,
- az Építési és Beruházási Minisztériumot Lázár János,
- a Honvédelmi Minisztériumot Szalay-Bobrovniczky Kristóf,
- az Igazságügyi Minisztériumot Varga Judit,
- a Kulturális és Innovációs Minisztériumot Csák János,
- a Külgazdasági és Külügyminisztériumot Szijjártó Péter,
- a Miniszterelnöki Kabinetirodát Rogán Antal,
Orbán a korrupcióüldözést is Rogánra bízta - a Miniszterelnökséget Gulyás Gergely,
- a Pénzügyminisztériumot Varga Mihály,
- a Technológiai és Ipari Minisztériumot Palkovics László vezetheti,
- Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszterként,
- Navracsics Tibor pedig területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterként dolgozhat a következő négy évben.
Orbán Viktort április 29-én kérte fel a köztársasági elnök a kormányalakítási tárgyalásokra. A Fidesz elnöke akkor azt ígérte, ugyanazzal a megközelítéssel alakít kormányt, mint a legutóbbi négy alkalommal: a következő négy év feladatai alapján építi ki a kormány szerkezetét és a választja ki a minisztereket.
Magyarországnak olyan kormányra van szüksége, amely alkalmas arra, hogy az ország előtt álló kihívásokra jó válaszokat tudjon adni. Orbán Viktor ennek a logikának megfelelően alakította ki a kormány szerkezetét, és a kormányt vezető személyeket is ez alapján választotta ki – idézte a miniszterelnök szavait Havasi Bertalan az MTI-nek.

Lásd még: Pintér Sándor Orbán legrégebbi minisztere, nők rendszerint alig akadnak a kormányaiban
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország a Föld napján felhívta a figyelmet a környezet- és klímavédelem nemzetbiztonsági jelentőségére és az alakuló új kormány felelősségére. A 3 szervezet ekkor egy nyílt levelet is útjára indított, melyhez 180, a környezet- és klímavédelem iránt elkötelezett civil szervezet csatlakozott. Az aláírók úgy látják, hogy a jelen és a jövő nemzedékek létfeltételeinek biztosítása érdekében elengedhetetlen, hogy a környezet védelmére erős felhatalmazású, önálló tárca alakuljon, összefogva a környezet- és természetvédelem, a víz-, illetve vízgyűjtő-gazdálkodás, a körforgásos gazdaság, az éghajlatvédelem és a fenntartható energiagazdálkodás területeit. Az önálló környezetvédelmi tárca az egyedüli garancia arra, hogy a kormányzati működésben a fenntarthatóság elve teljességgel és gazdasági érdekektől függetlenül érvényesüljön, ezért az aláíró szervezetek arra kérik a Kormányfőt, hogy környezetünk védelmét önálló minisztérium szolgálja az újonnan megalakuló kormányzati struktúrában.
Természetesen Orbán Viktort most sem érdekelte a jövőnk, így ismét figyelmen kívül hagyta a civilek javaslatát. 180 civil szervezet önálló környezetvédelmi minisztériumot kér a Miniszterelnöktől
Hallgassa meg kapcsolódó podcastunkat: Zöld hét 2022/19 Egyre mérgesebb a környezetünk