Közel sem hozott évi százezer forintos családonkénti megtakarítást a rezsicsökkentés: hatezret spórolt meg egy átlag magyar tavaly, ami családonként kb. húszezer. Németh Szilárd – aki hamarosan Fidesz-alelnök lehet – rezsibiztosként hangzatos ígéretekkel állt elő, melyek rendszerint nem valósultak meg. Ilyen volt az ingyenes vízóracseréről szóló ígéret is.
Németh Szilárd, a Fidesz rezsicsökkentésért felelős országgyűlési képviselője azt mondta a rezsicsökkentés első intézkedései után: a díjcsökkentés minden családhoz eljut, minden magyar családnál több pénz marad. Konkrét összeget is mondott: azt állította, a rezsicsökkentés egy átlagos családnak évente mintegy 95-100 ezer forintos megtakarítást eredményez.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal megvizsgálta, hogy családonként mekkora megtakarítást érhettek el a lakossági fogyasztók a rezsicsökkentéseknek köszönhetően. Néhány hete közleményükben azt írták: egy család éves megtakarítása meghaladja a százezer forintot. Az RTL Klub híradójának kérdésére most a hivatal azt mondja: ők csak becsülték az értéket, néhány minta alapján számoltak, nem végeztek a teljes lakosságra kiterjedő kutatást. A KSH legfrissebb jelentése szerint viszont a rezsicsökkentés csak fejenként hatezer forintos megtakarítást hozott tavaly. Vagyis egy átlagos háztartás húszezer forintot spórolt egy év alatt.
A kormánypárt szerint a KSH más statisztikái őket igazolják. Állításuk szerint a családok a rezsicsökkentés politikájának köszönhetően jelentős mértékű megtakarításra tehettek szert, és így adósságaikat tudták törleszteni.
Beváltatlan Fidesz-ígéret az ingyenes vízóracsere
A Fidesz a rezsicsökkentési kampányban ígéretet tett arra, hogy egyrészt nyolc évre meghosszabbítják a mellékvízmérők hitelességének idejét (ez meg is történt), másrészt a mellékmérők cseréjének költségeit a szolgáltatók állják a jövőben. Utóbbiból semmi nem lett.
Giró-Szász András akkori kormányszóvivő egy 2014 februári sajtótájékoztatón azt mondta: „A fogyasztók érdekeit kívánja szem előtt tartani a kormány, és nem a szolgáltatókét.” Németh Szilárd fideszes rezsibiztos ugyanott bejelentette: „A mérőórákkal kapcsolatosan felmerülő összes költség ezentúl a szolgáltatókat terheli.”
Ehhez képest semmi nem történt, a társasházak lakóinak a jövőben is le kell szurkolniuk az darabonkénti 10-15 ezer forintot, ha vízóracserére kerül sor.
Ingyenes kéményseprés: csak elsőre lesz ingyenes
Módosító javaslatcsomagot nyújtott be a kéményseprő-ipari tevékenységről szóló törvényjavaslathoz az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága. Az előterjesztés szerint az önkormányzatok maguk dönthetnek arról, hogy fenntartják a közszolgáltatási szerződésüket vagy áttérnek a hivatásos katasztrófavédelmi szerv általi szolgáltatásra. Akár az állami közszolgáltató, akár az önkormányzati végzi a közszolgáltatást, csak a szolgáltatói előzetes írásbeli értesítés szerinti első időpontban lesz térítésmentes az ellenőrzés. A második és harmadik időpontban kiszállási és vizsgálati díjat kell fizetnie az ingatlan használójának. Az ellenzék szerint végzetes következményei lehetnek annak, ha a katasztrófavédelemnél nem áll rendelkezésre kellő tapasztalat ehhez a szolgáltatáshoz, és szakmai párbeszédet sürgetett- irta a 168 óra.
7 milliárdunkba kerül az ingyenes kéményseprés
Belerokkantak a rezsicsökkentésbe, felfalja őket az állam. Évi 6,5-7 milliárd forintba kerül majd a katasztrófavédelemnek a kéményseprő szolgáltatás ellátása. Akinek nincs kéménye, az is fizeti a "közterhet".
Kapcsolódó anyagok:
Tömeges kirúgást hozhat a nagy rezsicsökkentés
Egyenlőre elkerülte a csődöt a hulladékkezelő