A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) konzorciumvezetőként irányította a két országot érintő, hat éven át futó „A szalakóta védelme a Kárpát-medencében”c. projektet, melynek fő célja a Kárpát-medence szalakóta populációjának megerősítése és hosszú távú fenntartható védelmének megalapozása volt.
A szalakóta feltűnő, kék színezetű, gerle nagyságú, vonuló madár. A múlt század közepéig gyakori költőfajként hivatkozik rá a szakirodalom, nemcsak az alföldi régióban, de a dombvidékek vonatkozásában is. Az 1970-es évektől a faj folyamatos visszahúzódása felgyorsult, mint költő madár az 1980-as évekre eltűnt a Dunántúl teljes területéről.
A hat éves munka egyik legfontosabb eredményeként az utolsó év költési időszakának végére a Kárpát-medence szalakóta-állománya 50 %-os növekedést mutatott (2000-2200 pár)!
A projekt további fő eredményei:
- Az elmúlt évtizedekben kihelyezett és elöregedett mesterséges költőodúk pótlására
1 280 db Schwegler-típusú („fabeton”), és 1 000 db hagyományos deszkaodút helyeztünk ki, ellenőriztünk és tartottunk karban három nemzeti park területén, ezzel stabil és hosszú távon költőhelyet biztosítva madaraknak. - Tizenkét műholdas jeladó segítségével sikerült feltárni a madarak vonuló- és pihenőhelyeit, valamint telelőterületét.
- Élőhely rekonstrukciós munkákat végeztünk a megfelelő költő- és táplálkozóterületek kialakítására: sziki tölgyesek lepusztult részeinek helyreállítása, szikes gyepek általános problémáinak kezelése, inváziós fafajok visszaszorítása, 160 745 db facsemete ültetése.
- Szalakóta Látogatóközpont létesült Szatymaz és Sándorfalva között, a szegedi Fehér-tó mellett
- 1000 db középfeszültségű oszlop madárvédelmi szigetelése (Románia).
A pályázat lezárultával a munka természetesen nem áll meg. Folytatódik a kihelyezett költőodúk ellenőrzése, melynek során önkéntesek és a nemzeti parkok munkatársai minden évben kétszer felkeresik az odúkat és meggyűrűzik a bennük található fiókákat. A végső cél, hogy a fásításokkal és a meglévő odvas fák megőrzésével elérjük azt, hogy a szalakóta-állomány ne szoruljon mesterséges fészkelőhelyekre, a madarak természetes odúkban költhessenek.
Háttér
A LIFE (L’Instrument Financier pour l’Environnement) az Európai Unió környezetvédelmi politikát támogató pénzügyi eszköze. 1992-ben hozták létre a közösségi érdekű természet- és környezetvédelmi, éghajlat-politikai programok támogatására.
A projekt partnerei:
- Bükki Nemzeti Park Igazgatóság,
- Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság,
- DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt.,
- Szatmárnémeti Környezetvédelmi Ügynökség (Románia),
- MILVUS Csoport (Románia).
Támogatók:
- Európai Bizottság LIFE Nature alapja,
- Agrárminisztérium (Magyarország),
- Környezetvédelmi és Éghajlatváltozási Minisztérium (Románia).
Tokody Béla – MME projektvezető