Még októberben vett részt Orbán Viktor miniszterelnök (egyedüliként az uniós vezetők közül) a kínai „Egy övezet, egy út” program találkozóján Pekingben. A szűkszavú beszámolók szerint „tíz gazdasági jellegű megállapodást” is aláírt Magyarország és Kína a találkozón. Hogy pontosan miket, arról se a miniszterelnök, se a kormánysajtó nem számolt be. Ezért írásbeli kérdéssel fordult Szabó Tímea, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezetője a külügyminisztériumhoz, amelyben rákérdeztünk, hogy milyen megállapodásokat kötött a magyar kormány Kínával. A válasz szerint olyan, 21. századi, stratégiai jellegű megállapodások, mint a zsíros gyapjú Kínába való exportjáról szóló jegyzőkönyv mellett többek közt a „Kínai-Magyar „Övezet és Út” együttműködés kiemelt projektjeinek listáját” is ellátták kézjegyükkel a felek.
Ezek azok a következő években megvalósuló nagyprojektek, amelyeket a kormány kínai együttműködéssel kíván megvalósítani. Joggal voltunk kíváncsiak, milyen területeken, és konkrétan milyen projektek esetében várható Kína bekapcsolódása a magyar fejlesztésekbe, szerepelnek-e rajta olyan területek, például a távközlés, információtechnológia vagy adatátvitel, amelyeknél az EU a kínai részvételt jelentős stratégiai kockázatnak tekinti?
Vagy olyan, jelenleg a kínai versenytorzítás miatt uniós vizsgálat alatt álló területek, mint az elektromos járművek gyártása? Esetleg beengedjük-e Kínát olyan stratégiai hazai ágazatokba, mint az energetika?
Hogy választ kapjunk, adatigényléssel fordultunk a minisztériumhoz, kérve az írásbeli kérdésre adott válaszban szereplő kiemelt projektek listáját.
A Külügyminisztérium szerint azonban nem tartozik a nyilvánosságra, hogy mely gazdasági területeken milyen nagyberuházásokat ígértek oda Kínának, mely területeken válunk függővé a kommunista diktatúrától!
Álláspontjuk szerint az aláírt projektlista pusztán döntéselőkészítő dokumentum, a benne foglaltak „diplomáciai érintkezés formalizált és nem formalizált dokumentumaiban foglalt adatok”, így nem adhatók ki! Ez az érvelés nevetséges, a megállapodás megszületett az együttműködésben megvalósítandó projektekről, a döntés tartalma semmi esetre sem tekinthető döntéselőkészítő dokumentumnak!
A Párbeszéd – Zöldek szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány titokban tartja, milyen jelentős nagyprojekteket ígért oda a kommunista Kínának, hogyan szolgáltatja ki a hazai gazdaságot és infrastruktúrát Pekingnek!
Tíz éve Paks II. kapcsán még legalább nyíltan bevallották, hogy versenytárgyalások nélkül odaadták a 21. század talán legnagyobb magyar beruházását Oroszországnak. Mára már azt sem lehet tudni, milyen projekteket kap meg a kínai rezsim, úgy vásárolják be magukat Magyarországra, hogy arról épp csak a magyarok nem tudhatnak semmit!
Az írásbeli kérdés itt olvasható >>>
A KKM adatkérésünkre küldött válasza itt >>>
Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnököt fogadja Hszi Csin-ping kínai elnök Pekingben 2023. okt. 17. forrás: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda – Fischer Zoltán