Hirdetés

A tegnap kezdődött Mercosur csúcstalálkozón tervezik bejelenteni, hogy megszületett a megállapodás az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur tömb államai közötti “szabadkereskedelmi” egyezményről. A “toxikus egyezmény” ellen több, mint 400 gazdaszervezet, civil szervezet és szakszervezet tiltakozik. A Magyar Természetvédők Szövetsége arra kéri a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen.

A nyilvánosság teljes kizárásával több, mint két évtizeden keresztül zajlott tárgyalásokat követően sajtó hírek szerint a Montevideóban a mostani Mercosur csúcstalálkozón tervezik bejelenteni, hogy megszületett a megállapodás az Európai Unió és a “Dél-Amerikai Közös Piac”, a Mercosur tömb államai közötti “szabadkereskedelmi” egyezményről. A tervezett egyezményt az elmúlt évek során számos kritika érte egyes EU tagállamok, gazdaszervezetek és civil szervezetek részéről.

Elemzések szerint az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény hatására jelentősen megnőne a mezőgazdasági termékek Európába történő exportja. Ez hátrányosan érintené az európai gazdákat, és 34%-kal növelné az üvegházhatású gázok kibocsátását is. A francia kormány felkérésére készített elemzés szerint az egyezmény hatására a Mercosur országokban megnövekedett marhahús-termelés évente legalább 25%-kal fokozná az erdőirtás mértékét, és további 36 ezer km² esőerdő elpusztítását vonná maga után évente (ez nagyjából annyi, mint a Dunántúl területe).

Az Európában betiltott, de a dél-amerikai országokban engedélyezett növényvédőszerek bejutása a kontinensre az élelmiszereken keresztül aláásná az európai élelmiszer-biztonságot, és az európai gazdák versenyképességét. [1,2] Nem véletlen, hogy az elmúlt napokban több, mint 400 gazdaszervezet, civil szervezet és szakszervezet közös állásfoglalásban tiltakozott az EU-Mercosur egyezmény ellen.

Ez a “toxikus egyezmény” beáldozná az európai mezőgazdaságot, az élelmiszerbiztonságot, bolygónk természeti értékeit és éghajlatát az autóipar és a vegyipar óriáscégeinek érdekében. Ez teljességgel elfogadhatatlan! Ezért arra kérjük a kormányt, hogy Magyarország határozottan lépjen fel az EU-Mercosur egyezmény ellen, különös tekintettel arra, hogy jelenleg Magyarország adja az EU soros elnökségét – hangsúlyozta Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.

Jegyzetek:

[1] Az egyezmény megszüntetné vagy jelentősen csökkentené a mezőgazdasági vegyszerek 90%-ának vámtételeit. Ennek hatására az Európai Bizottság által készített fenntarthatósági hatásvizsgálat szerint az óvatos forgatókönyv szerint 47,6%-kal, az ambiciózus forgatókönyv szerint akár 60,2%-kal nőne a mezőgazdasági vegyszerek EU-ból a Mercosur országokba történő exportja. Ugyanakkor a Mercosur térségben megtermelt, növényvédőszer-intenzív mezőgazdasági termékek vámja jelentősen csökkenne, amely még jobban növelné a vegyszerhasználatot. Az elemzés szerint az egyezmény hatására a Mercosur országokban jelentősen megnő a termelés volumene egyes mezőgazdasági szektorokban, ami megnövelt növényvédőszer-használat miatt nemcsak az őslakosok egészségét veszélyezteti, hanem az EU lakosságát is.

[2] Az EU-Mercosur egyezményt néhány évvel ezelőtt az Agrárminisztérium is ellenezte, a Nemzeti Agrárkamara pedig a 23 millió gazdálkodót és 22 ezer szövetkezetet tömörítő COPA–COGECA gazdaszervezettel közösen az elmúlt évek során többször is felhívta figyelmet arra, hogy a megállapodás hátrányos a gazdálkodókra és a mezőgazdasági termelésre nézve. Szintén ellenzi az egyezményt a családi gazdálkodókat tömörítő European Coordination Via Campesina (ECVC) is, amely néhány héttel ezelőtt Brüsszelben tüntetést szervezett az EU-Mercosur megállapodás ellen tiltakozva.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás