A Trump-kormányzat elbocsátotta az összes tudóst és más szerzőt, akik a következő mérvadó amerikai vizsgálaton dolgoznak arról, hogy az éghajlatváltozás hogyan érinti az Egyesült Államokat – derül ki a szerzőknek küldött és a CNN által megerősített e-mailből.
A Trump-kormányzat hirtelen elbocsátott közel 400 olyan tudóst és szakértőt, aki hozzájárult a hatodik amerikai Nemzeti Éghajlati Értékelés (NCA6) nevű átfogó, több éven át készülő tanulmányhoz, amit az USA törvényhozó testülete, a kongresszus kérésére készítenek el annak érdekében, hogy felmérjék, hogyan készülhet fel az Egyesült Államok a klímaváltozásra.
A lépés lehetővé teszi a kormányzat számára, hogy vagy teljesen kihagyja a kongresszus által megbízott jelentést, vagy alternatív, potenciálisan sokkal szkeptikusabb megközelítést folytasson az egyébként széles körben elfogadott éghajlattudományban. Ez utóbbi szembeszállna az elsöprő tudományos bizonyítékokkal, amelyek rámutatnak a globális felmelegedés által az Egyesült Államokra jelentett veszélyekre.
Az utolsó Nemzeti Éghajlati Értékelés 2023-ban jelent meg. Megállapította, hogy az éghajlatváltozás már most is átalakítja az ország minden régióját, gyakoribb és intenzívebb szélsőséges időjárási eseményekkel, valamint számos egyéb költséges és káros hatással. Az első Trump-adminisztráció idején a negyedik értékelés azután jelent meg, hogy főleg Obama Fehér Háza alatt dolgoztak rajta. A Kongresszus előírta, hogy ezeket a jelentéseket – amelyeket szövetségi és külső tudósok vegyesen végeznek az Egyesült Államok Globális Változási Kutatási Programja keretében – négyévente készítsék. A következő 2027-re esedékes.

Mielőtt elbocsátották volna a következő iteráción dolgozó mintegy 400 szerzőt, a NASA már felmondta az ICF tanácsadó céggel kötött kulcsfontosságú szerződést a jelentéseket készítő amerikai Globális Változási Kutatási Program támogatására. Ez az értékelési folyamat problémáinak korai jele volt.
A klímatudósok azt mondták a CNN-nek, hogy a jelentések egyedülállóan értékesek a regionális, állami és helyi szintű tisztviselők számára, és aggodalmukat fejezték ki egy alternatív jelentés lehetősége miatt, amely szélsőséges tudományos nézeteket tartalmaz.
„A jelentés megszűntetése miatt kevésbé leszünk felkészülve a szélsőséges időjárásra, az erdőtüzekre, a tengerszint emelkedésére és más fontos változásokra, amelyekkel a felmelegedő bolygón szembesülünk” – mondta Dustin Mulvaney, a San Jose Állami Egyetem professzora, aki a hatodik értékelő jelentés közreműködője volt.
Meade Krosby, a Washingtoni Egyetem klímatudósa elmondta a CNN-nek, hogy a jelentések „kulcsfontosságú forrást jelentenek a közösségek, a helyi és állami kormányok, valamint a vállalkozások számára, akik azt kérdezik, hogy az éghajlatváltozás hogyan befolyásolja azokat a dolgokat, amelyek most és a jövőben érdeklik őket, és mit lehet tenni a kockázatok csökkentése érdekében.”
Ezzel az elutasítással nemcsak maga a jelentés van veszélyben, hanem annak hitelessége is, ha a tudományos integritást biztosító szakértők nélkül halad előre – mondta.
Nyitókép: Trump klímaváltozás installáció JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN / AFP