A Rácz Aladár Zeneiskoláért Alapítvány két éve hozta létre a Jászsági Tehetségműhelyt. Tehetséggondozó táborunk, a Tudós leszek! Környezetvédelmi tábor tulajdonképpen egy korábbi rendezvényünknek, a Környezetvédelmi Tematikus Hétnek a folytatása, melyet 2024. július 15-e és 19-e között valósítottunk meg Jászboldogházán 20 gyermek bevonásával (Jászapáti, Jászboldogháza, Portelek).
A tábor megszervezésében ketten vettünk részt; Burik Bernadett tanárnő a táborvezetésért volt felelős, én magam pedig szakmai vezetőként azért, hogy természettudományos tartalommal töltsem meg a hetet.

Az első nap a tábor megnyitásával, a napirend megismerésével és a hét tematikájának ismertetésével kezdődött. Kialakítottuk a csapatokat és kisorsoltuk, ki melyik táborállatról fog a héten gondoskodni.

Tudós leszek! Környezetvédelmi tábor Jászboldogháza. Patrik bácsi gyűrűjében.

Fontosnak tartottuk a napi szabad programokat, ahol a „személyes percekben” mindenkivel igyekeztünk eltölteni minőségi időt, ahol beszélgettünk, játszottunk és terveikről kérdezgettük őket. Igyekeztük a tehetségkibontakozás alapját személyes motivációval elősegíteni.
A tábor természetjáró részeként egy rövid túrával indítottunk, délután pedig hüllőbemutatót tartott egy kedves zoológus ismerősünk, illetve a „nem szeretem állatokkal” ismertette meg a gyerekeket.

A második napon a foglalkozásra kerékpárral érkeztünk a kék vércse telepre, ahol fantasztikus szakemberek kalauzoltak minket a boldogházi pusztákon. Délután a gyerekekkel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának egyik környezeti nevelőjét fogadtuk, aki „állati nyomozásba” kezdett a táborozókkal. Itt számos eszközt próbálhattak ki a gyerekek játékos formában. Továbbá egy fejlesztőpedagógus segítségével kézműveskedtek a táborozók (fűfej készítése), és a gyógynövényekkel is ismerkedtek.

Tudós leszek! Környezetvédelmi tábor Jászboldogháza hüllős foglalkozás

A hét további részében számos foglalkozás várt még a gyerekekre. Szerdán Portelekre látogattunk traktorral, a Jász Alpakafarmra, ahol alpaka gyapjú felhasználásával karkötőket készítettek a gyerekek. Délután a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre hasonlította össze a madarakat és a hüllőket, valamint újra kézműveskedtünk a tudatos vásárlás témakörét érintve (bevásárló szatyor díszítése).
Csütörtökön kirándulás várt ránk. Tápiószelére látogattunk el a Nemzeti Biodiverzitás-és Génmegőrzési Központba, ahol a honos növényeket, valamint a génbank feladatait ismertük meg egy rövid túravezetés során. Délután a helyi Látogató Központban tartott nekünk foglalkozást egy környezeti nevelésben jártas kolléga, két – a közelben fellelhető – folyót, a Tápiót és a Zagyvát a középpontba helyezve. Délután, valamint este a csillagászaté volt a főszerep. Egészen este 11 óráig a tábor helyszínén voltunk.

Tudós leszek! Környezetvédelmi tábor

Pénteken a tábor szomszédságában található Tájházba látogattunk el, ahol a gyerekek saját maguknak készítették el a tízórait, pogácsát sütöttünk kemencében, és ismerkedtünk elődjeink ránk örökített értékeivel. Ezt követően táborzárásra kerül sort.
Pedagógusokként az öko – szemlélet fontosságának tükrében számunkra prioritást élvez minden, a környezetvédelmet, állatvédelmet érintő témakör, lehetőség. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy táborunk egyik programja (kék vércse telep látogatása) a National Geographic magyaroroszági magazinjában hamarosan látható lesz.

Úgy gondoljuk, hogy a megoldás a gyerekek kezében van, ők azok, akik a témára nyitottak, felnőttként pedig tudatosan óvhatják Földünket és annak valamennyi csodáját. Munkánk során a jövőben is arra fogunk törekedni, hogy kapcsolati tőkénk bevonásával a természet szeretetére neveljük a ránk bízott gyermekeket.

Rákosi-Szabó J. Patrik
ökoiskolai koordinátor, szakmai vezető