Történelmi jelentőségű sikernek könyvelhető el, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróság (EJEB) április 9-én elmarasztalta Svájcot klímaügyben. Az ítélet kulcsfontosságú, jogilag kötelező erejű precedenst teremt, amely mintául szolgálhat arra, hogyan pereljük be sikeresen a saját kormányunkat az éghajlatváltozással kapcsolatos mulasztások miatt.A felperes, nagyjából 2000 főből álló, 75 év átlagéletkorú svájci nők csoportja (KlimaSeniorinnen) azzal érvelt, hogy országuk nem tesz eleget a klímaváltozás megfékezéséért, ezért az egyre súlyosabb hőhullámok egyre nagyobb veszélynek teszik ki egészségüket. Vagyis kormányuk tétlensége miatt a klímaváltozás olyan alapvető emberi jogokat veszélyeztet, mint az élet és az egészség.
A bíróság megállapította, hogy Svájc megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét, amely az ítélet szerint garantálja a „magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot”.
Az EJEB a Strasbourgban székelő, 46 tagállamot tömörítő Európa Tanács bírósága, ítélete mind a 27 EU tagállamra is érvényes.
Két másik napirenden levő ügyet azonban elutasította az EJEB.
A portugál fiatalok által indított, 32 európai országot érintő ügyben a bíróság azzal indokolta a döntést, hogy a panasz benyújtása előtt még nem merítettek ki minden nemzeti szintű jogorvoslati lehetőséget.
A harmadik ügyben egy volt francia polgármester azzal érvelt, hogy az állam tétlensége miatt egyre nagyobb a veszélye, hogy városa az Északi-tenger alá kerül. A bíróság azonban keresetét elutasította, mert úgy ítélte meg, hogy a polgármester nem volt áldozat az ügyben, mivel Brüsszelbe költözött (EP-képviselőként).
Mindhárom esetben az ügyvédek azzal érveltek, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye által garantált polgári és politikai jogok védelme értelmetlen, ha a bolygó lakhatatlanná válik.
A másfélfok e cikkében részletesen foglalkozik a három üggyel >>>
Hogyan lehetne egyszer sikeresen perelni a magyar államot klímaügyben >>>
Nyitókép: klímaper nyertes svájci nők Frederick Florin / AFP