Sok más lehetőség mellett a napelem is bekerült a januártól induló Vidéki Otthonfelújítási Programba (ami nem egyenlő a már futó, de eddig meglehetősen sikertelen Otthonfelújítási Programmal). Bár még csak a jogszabály tervezete jött ki, ez alapján úgy néz ki, hogy ha jövőre egy ötezer fő alatti településen lévő házra napelemes rendszert szerelnek fel, akkor arra legfeljebb 3 millió forint állami támogatást lehet majd kapni, és ezt ki lehet egészíteni egy 3 millió forintos kamattámogatott hitellel is.
A részletszabályok már előzetesen is elég bonyolultak, a G7 ebben a cikkében csak az alábbi két konkrétabb példán mutatja be, nagyjából hogy néz ki a jelenlegi tervek szerint ez a lehetőség.
- Ha a napelemes rendszernek például 4 millió forint az anyagköltsége (panelek + inverter + szerelési anyagok), és 2 millió forint a szerelési munkadíja (minden számlával igazolva), akkor a háztartás összesen 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást kap. Ez a 3 millió forint a támogatás plafonja, és csak úgy érhető el, ha mindkét elem (anyagköltség és munkadíj) értéke legalább 1,5 millió forint, mert azok arányának a támogatáson belül 50-50 százalékosnak kell lennie.
- Ha például az anyagköltség 5 millió forint, de a munkadíj csak 1 millió, akkor utóbbi nem éri el a 1,5 milliót, így csak 1+1, azaz összesen 2 millió forint támogatás érhető el. (Csak így tartható az 50-50 százalékos megoszlás a két elem között.)
A támogatás feletti, hiányzó részhez (amely az első példában 3, a másodikban 4 millió forint) legfeljebb 3 millió forintig 3 százalékkal kamattámogatott hitelt lehet majd felvenni (ha például 7,5 százalék a hitel kamata, akkor az 4,5 százalékra csökken).
A pénzhez tipikusan úgy lehet majd hozzájutni, hogy a (legalább egy 25 év alatti gyermeket nevelő, és ötezer fő alatti településen élő) háztartás felveszi a projekt akár teljes költségét kedvezményes hitelként, majd a számlák bemutatásakor a megítélt állami támogatás értékével csökkenteni tudja a hitel tőketartozását, ezek után pedig a havi törlesztőrészletet újraszámolják (lecsökkentik).
Mindez több szempontból is érdekes fejlemény lehet a hazai napelemes piacon. A kormány ugyanis – egy nagyon zavaros és váratlan oda-vissza húzásokkal jellemezhető időszak után – 2024-től úgy változtatta meg a napelemes áram betáplálási elszámolási rendszerét, hogy onnantól kezdve állami támogatás nélkül gyakorlatilag soha meg nem térülő beruházássá vált a lakossági napelem telepítése. (Az éves szaldóelszámolás helyett bruttó elszámolás lépett életbe az új csatlakozóknak, illetve nem nyúltak hozzá a rezsicsökkentés rendszeréhez).
Ha nagyon leegyszerűsítjük, akkor az NPP-nek olyan a konstrukciója, hogy a háztartás szempontjából a lehetőség így merül fel: ha önerőből telepít paneleket és invertert, akkor állami pénzből kap hozzá „ingyen” akkumulátorokat. Önerőből az akkumulátort nem érné meg finanszírozni, pedig arra szükség van, mert a jelenlegi elszámolási rendszerben nemcsak a közműhálózat, hanem a háztartás is jobban jár, ha van akkumulátora.
Visszatérve a januártól induló új programra: abban egyelőre nincs kikötés akkumulátorokra. Úgy tűnik, hogy első körben a jogszabály alkotói nem gondoltak az akkumulátorok fontosságára, és ha ez nem változik, akkor az állam mégiscsak hajlandó lesz vaskosan megtámogatni további olyan napelemes rendszereket, amelyek nem enyhítik, hanem növelik az országos hálózat problémáit.
Már jeleztük, hogy szükséges lenne energiatárolókat is bevonni a kiírásba, mert a hálózat és az ügyfél szempontjából is kedvező lenne, reméljük a végleges anyagba be fog kerülni – mondja Szenyán Endre, az A1 Solar Kft. tulajdonosa.
Szerinte egyébként egy háztartásnak még akkor is megéri akkumulátorral tervezni, ha arra végül nem lesz kötelezettség.
Egy 10 kilowattóra kapacitású akkumulátorcsomag ára ma bruttó 1,2-1,5 millió forint körül van, és általában 10 év vagy 6000 ciklus garanciát adnak hozzá. A mostani elszámolási rendszerben ennyi idő alatt bőven visszahozza az árát, de az is lehet, hogy pár éven belül változni fog az elszámolás, és akkor a megtérülési idő még csökkenhet is – mondja Szenyán Endre.
Főleg a környezetvédelmet fontosnak tartó háztartások gondolkodhatnak el komolyan azon, hogy az ingatlan értékét hosszabb távon növelő napelem telepítésébe belevágnak- írta a G7 gazdasági portál.
Nyitókép: depositphotos