A 2016. október 14-16.-i hétvégén gazdálkodók, tudósok és aktivisták gyűltek össze a világ minden tájáról, hogy a Hágai Nemzetközi „Monsanto Népgyűlélen” kimutassák az ipari mezőgazdálkodást támogató giga vállalat okozta ártalmakat.
A szimbolikus törvényszék célja, hogy a mezőgazdasági vegyszer-óriás Monsanto-t felelősségre vonja az emberiség és a környezet ellen elkövetett állítólagos rémtetteiért. Az ügynek még koránt sincs vége, ám úgy tűnik, végigfut majd az egész élelmiszer ellátási láncolaton, ahogy a Törvényszék résztvevői magukkal viszik a tanulságokat, megoldásokat és a változás újjáéledő reményét.

A tárgyalások első napján a bírák: Tulkens és Fall Epse Sow
Az öt nemzetközi elismerésnek örvendő bírónak eleddig harminc tanút sikerült meghallgatnia. Szakértők nyújtották be beszámolóikat a Monsanto által okozott környezetrombolással kapcsolatban. Valamit egy vallomás lefestette, hogy a monokultúrális termelés miként okozta a magválaszték nagymérvű csökkenését. Össze is vetették a magok szabadalmaztatását a gyarmatosítás új formájával.
Seng Channeang, Kambodzsai kistermelő farmer
E vallomások jól dokumentált jogi tájékoztatást adhatnak a világon bárkinek hasonló vállalatok elleni perek alkalmával. „Noha jogilag nem kötelező érvényű, ugyanakkor helytálló és elfogadható jogi értelemben.” – mondta Arnaud Apoteker, a Törvényszék igazgatási bizottságának tagja. – „Valódi tanúk terjesztettek elő valódi eseteket valódi bíráknak. Az itt levont következtetések alkalmazhatóak ezt követő helyi harcok esetén.”
Feliciano Ucam Poot – egy mexikói maya farmer a harminc tanú egyikeként – állításait alátámasztandó olyan bizonyítékot terjesztett elő, amely összefüggést mutat ki a glifozát illetve egyéb vegyi anyagok és a gyermek megbetegedések között. Mint mondta: „A glifozát és egyéb agro-kemikáliák megjelenése előtt nem láttam a mieink közt senkit ilyen betegségben szenvedni… Sok más ember szenved hozzánk hasonlóan és ez a Törvényszék fogja biztosítani, hogy e történetek eljussanak mindenkihez szerte a világon.”
Szükségünk van ezekre a mezőgazdasági vegyi anyagokra, hogy az egész Föld el legyen látva étellel? – tették fel a kérdést – a hírneves tudós valamint a tárgyaláson a Millennium Intézet elnökeként feltűnő – Hans Herren számára: „Kevesebb hulladék termelése esetén 10 millió ember ellátása megoldható. Több egészség/négyzetméterre van szükségünk, nem pedig több kalória/négyzetméterre.”
A Törvényszék meghallgatásaival párhuzamosan zajlott a Népgyűlés (People’s Assembly), ahol emberek a világ minden tájáról az ipari mezőgazdálkodás okozta hatások megoldás-lehetőségeit vitatták meg. Ahogy sok tanú kiemelte, az egyik legnagyobb kihívás, amivel szembesülnek, hogy hangjukat hallatni tudják. A Népgyűlés olyan fórumot biztosított a közösségeknek, ahol összegyűlhettek és fenntartható megoldásokat találhattak közös problémákra.
A Népgyűlés Hágában
„Harcolnunk kéne magunkért!” – mondta Farida Akhter a Bangladesi UBINIG (fejlesztési alternatívák irányvonalainak kutatásával foglalkozó szervezet) tagja – „Senki sincs biztonságban, ha az ételünk az, ami mérgező.”
Az emberi történetek, mint Feliciano-é, és az aggodalmak, mint Faridá-é milliók ajkain visszhangzanak széles e földön, a mexikói méhészektől kezdve, a francia kistermelőkön át az indiai farmerekig. A törvényszéki bírák megvizsgálva az előterjesztett bizonyítékokat ki fogják értékelni a vádakat és decemberben nyilvánosság elé tárják megállapításaikat – írta a Greenpeace.
Bírák a Monsanto Törvényszéken
Ezek az ügyek nem csupán a farmereket és környezetvédőket érintik, hanem mindünket. Mindannyiunknak van választásunk: mint állampolgárok és fogyasztók hozhatunk döntéseket, hogy olyanná alakítsuk jövőnket, amilyenre szeretnénk.
Kapcsolódó anyagok:
A Monsanto emberiség elleni bűncselekmény miatt áll népgyűlés elé Hágában