Több mint ötszáz középiskolai diák és tanár fedezte fel virtuális expedíció keretében a napi szinten használt elektronikai eszközök nyersanyagainak jelentős globális, környezeti és társadalmi hatásait, melyek hazánkat és a kitermelő országokat érintik. Fenntarthatósági kérdések mélyére ástak a középiskolások.
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) „Láss a mélyére! – a kütyüink valódi ára” címmel tavasszal indított országos környezetvédelmi diákvetélkedője eredményhirdetésén a 10 legjobb csapatot díjazta. Az első három helyezett a vépi, a szigetszentmiklósi és a tiszaújvárosi csapat lett.
A három fős diákcsapatok kreatív feladatokon keresztül vettek részt az expedíción: az első fordulóban a többek között mobiltelefonokhoz is használt tantál, lítium, arany, réz, ón, alumínium, ólom és szén eredetét, a bányászat helyi körülményeit és hatásait vizsgálták, egy képzeletbeli magyar kutató nyomait követve négy földrészen.
A második fordulóban a nyersanyagok kitermelésének ok-okozati összefüggéseit és a mobiltelefonok életciklusát, az e-hulladék hazai sorsát kutatták. Végül eredményeiket – azaz a virtuális expedíció tapasztalatait – a diákcsapatok egyéni módon mutatták be iskolatársaiknak és környezetüknek.
Nagy örömünkre rengeteg ötletes és igényes kivitelezésű bemutató anyag – videó, újság, mini-vetélkedő, fotó- és képregény, plakát és diasorozat – született. Fő célunk az volt, hogy a diákok megismerjék a kütyük életciklusát, környezeti-, társadalmi- és gazdasági hatásait a fejlődő országokban és itthon, hogy az összefüggésekre figyelve, tudatosabban használják ezeket az eszközöket – foglalta össze Kis Klára, a Magyar Természetvédők Szövetsége programfelelőse.
A Magyar Természetvédők Szövetsége 2008 óta szervezi partnereivel a sikeres Klímaőrjárat vetélkedősorozatot, amely játékos formában neveli az ifjabb generációt a környezettudatos életmód gyakorlati megvalósítására. A (L)áss a mélyére vetélkedő is ennek hagyományaira épült.
A diákcsapatok által készített legérdekesebb bemutató anyagok itt megtekinthetők:
A vetélkedőt az Európai Unió EuropeAid programja támogatta. Tartalma kizárólag a szervezők felelőssége, nem tekinthető az EU álláspontjának. Projektszám: DCI-NSAED/2012/280-554
A vetélkedőn részt vevő diákoknak ajándékot ajánlottak fel, melyet ezúton is köszönünk: A Természet Világa, Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, Alexandra, Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, Élet és Tudomány, Holocén Természetvédelmi Egyesület, Jászberényi Állat-és Növénykert, Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, Messzelátó Egyesület, Nimfea Természetvédelmi Egyesület, Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság, Pécsi Állatkert Közhasznú Nonprofit Kft., Természetbúvár magazin, Typotex Kiadó, Veresegyházi Medveotthon, Veszprémi Állatkert, Zöld Kör, Zöldbolt