Hirdetés

A katonai szervezet nem ragaszkodik hozzá, hogy a Zengőn épüljön meg a radar.

Január 12-én hatvan civil szervezet nyílt levelet küldött a NATO főtitkárának, hogy tisztázza azokat az állításokat, amelyek szerint a NATO csak a Zengőn tudná elképzelni a tervezett radarállomás megépítését.

Válaszlevelében Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára elismeri, hogy a zengői helyszínt Magyarország javasolta. A levélben a főtitkár egyáltalán nem említi, hogy ragaszkodnának a Zengőhöz, mint helyszínhez. A döntést a Zengő-Bizottság jelentése alapján a magyar kormányra bízzák, és amennyiben a magyar kormány más, új helyszint javasol akkor azt a
NATO megvizsgálja.


A NATO levele
A NATO levele

Nincsen annál természetesebb dolog, mint hogy ez azzal jár, hogy a változást a szövetséges tagországokkal is egyeztetni kell. A magyar diplomáciának mindent el kell követnie annak érdekében, hogy Magyarország Európai Uniós csatlakozásából adódó megváltozott nemzetközi helyzetét és kötelezettségeit (Berni egyezmény, Élőhelyek és fajok védelme) a NATO tagországokkal megértesse, és ezen megváltozott feltételek miatt automatikusan, törvényszerűen kérje az új helyszín NATO általi befogadását és finanszírozását.

Nem gondolhatjuk, hogy a NATO tagországok Magyarországot nemzetközi kötelezettségeinek megszegésére kényszerítenék, miközben a Zengő-hegyi lokátor helyett rendelkezésre álló, a NATO követelményeket kielégítő más megoldások is rendelkezésre állnak.

További információ:

Herbert Tamás, Civilek a Zengőért, 06/20-340-8039
Weinbrenner Gábor, Greenpeace, 06/20-515-5928
Benedikt Ildikó, Magyar Természetvédők Szövetsége, 06/30-223-0137
Vay Márton, Védegylet, 06/20-444-6637

Civilek a Zengőért
Greenpeace
Magyar Természetvédők Szövetsége
Védegylet

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás