Mik voltak május legfontosabb környezetvédelemmel kapcsolatos EU történései? Orbán támadása a szabad sajtó és a civilek ellen. Hogyan látják Brüsszelben Budapest Putyinizálódását? Jó úton halad a 2030-as klímacélok elérése felé az unió? Hogy áll most az EU versenyképességének és dekarbonizációjának terve? A génszerkesztett növények uniós jogi szabályozása. Hogy áll a Paksi beruházás? Helyzetkép az EU biodiverzitás stratégiájának félidején.

Ezekről beszélget Sarkadi Péter  Zöld Brüsszel című podcast sorozatunkban, melynek májusi részében is szakértő vendége Jávor Benedek, aki 2014 – 2019 között Párbeszédes európai parlamenti képviselő volt a Zöldek frakciójában, azt megelőzően magyar országgyűlési képviselő. Jávor nyolc éve él Brüsszelben, jelenleg Budapest főváros brüsszeli képviseletének vezetője.
Íme a májusi témáink: Elindult az orbáni támadás a szabad sajtó és a civilek ellen. Hogyan látják Brüsszelben Budapest Putyinizálódását? Jó úton halad a 2030-as klímacélok elérése felé az unió? Hogy áll most az EU versenyképességének és dekarbonizációjának terve?
A génszerkesztett (NGT) növények és az Európai Unió jogi szabályozása. Hogy áll a Paksi beruházás? Közeledik az EU biodiverzitás stratégiájának félideje – hogy állunk?

Az adásban szóba került hírek:

Oriási vihart kavart az elmúlt hetekben az un. betiltási törvény. , mellyel elindult a nyílt támadás a szabad sajtó és a civilek ellen.

Ha Halász János „A közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatát elfogadja az Országgyűlés, akkor Magyarország a független nyilvánosság és közélet korlátozásában a putyini Oroszország szintjére lép. A háborús agresszor Oroszország szintjére. Vagy egy kicsit azon túlra.

A tiltakozások közepette még egy módosítás is lement a kormánypárti többségű bizottságban, miszerint a civileknek az idén már nyilatkozott SZJA 1%-os sem kaphatnák meg azok a szervezetek, amelyek felkerülnek a Lánczi Tamás által vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára. Ezer sebből vérzik ez az utólagos jogszabályérvényesítési terv is.

Megszólalt az Európai Bizottság, az Orbán-kormányt kéri az átláthatósági törvény javaslatának a visszavonására
Több mint 320 civil szervezet írt levelet az Európai Bizottságnak az ellehetetlenítési törvény miatt

A szervezetek szerint a törvényjavaslat több ponton is sérti az uniós jogot, többek között szembemegy a GDPR-ral, az EU Alapjogi Chartájával, az emberi jogokról szóló európai egyezménnyel, és sérti a szólásszabadsághoz és a magánélet védelméhez való jogot is.

+++++

Az Európai Unió jó úton halad a 2030-as klímacélok elérése felé?

Egy friss jelentés szerint jó úton halad az Európai Unió, hogy elérje 2030-as klímacéljait, amik az üvegházhatásúgáz-kibocsátás 55 százalékos csökkenését indítványozzák.
„Hosszú utat tettünk meg, de még mindig nem tartunk ott, ahol kellene” – közölte Dan Jørgensen, az energiaügyekért és lakhatásért felelős dán EU biztos. Az Európai Bizottság ugyanis nem szeretné, ha a jelenlegi geopolitikai helyzetben, amikor az országok elsősorban a katonai kiadások növelésére helyezik a hangsúlyt, bárki elbízná magát. A klímapolitikai vállalások teljesülése esetén az évtized végére a megújuló energiaforrások részesedése átlagosan elérné a 42,5 százalékot az EU-ban, és ettől a mostani előrejelzések szerint 1,5 százalékkal maradnánk el. A helyzet némileg rosszabb az energiafogyasztás visszaszorítása terén, ahol 11,7 százalékos csökkenéshez kellene eljutni, miközben a mostani vállalások alapján csak 8,1 százalék tűnik elérhetőnek.

Az EU versenyképességének és dekarbonizációjának terve
A karbonsemlegességhez az Európai Unió (EU) az európai zöld megállapodással (European Green Deal) kíván eljutni, amit 2019 decemberében mutatott be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Szemmel láthatólag a Green Deal átalakul most iparfejlesztési programmá, és még ezen belül sem a zöld ipar fejlesztése az elsődleges, hanem a jelentős környezethasználó iparágak átállítása – a fókusz eléggé eltolódott. Clean Industrial Deal  Tiszta ipari megállapodás.

Drága az áram, sok a csőd – Németországnak vissza kell térnie az atomenergiához?
Németország egykor a világpiac egyik vezető gazdasági hatalma volt. Ma az iparosodott nemzetet „Európa beteg emberének” tartják. A német gazdaság már a harmadik egymást követő évben van recesszióban. Katherina Reiche , az új gazdasági miniszter több gáztüzelésű erőművet és villamosenergia ártámogatást akar. De vajon ez elég lesz a német gazdaság fellendítéséhez?  Eközben több cég Kelet-Európába (vagy akár Kínába) helyezi át termelését, egész iparágak vannak veszélyben. Kiemelten az autóipar: a VW, a Mercedes és a BMW több ezer munkahelyet szüntet meg. A „Made in Germany” egyszerűen túl drága lett.

Az ismert közgazdász, Daniel Stelter az Euronewsnak adott interjújában figyelmeztet: „Már csak 24 hónapunk van arra, hogy megmentsük az energiaigényes iparágakat”. Amikor nem fúj a szél és nem süt a nap, akkor is biztos energiaellátásra van szükségünk. Most, hogy kikapcsoltuk az atomerőműveket, és a szenet is ki akarjuk vezetni, már csak a gázerőművek maradnak. Kizárólag a megújuló energiákkal egyszerűen nem fog menni” – magyarázza. Stelter szerint a gáztüzelésű erőművek helyett az atomerőművek lennének a jobb megoldás.  „Ha engem kérdeznének, természetesen másként vezényelném le az atomenergia fokozatos kivezetését. És most mindent megtennék azért, hogy a régi atomerőművek újraindításával visszafordítsam ezt a folyamatot”. + szénerőművek reneszánsza

 

paksi megsüllyedt résfal Hadházy Ákos FB

Merre tovább Paks?

Hogy áll Paks (nemrég derült ki, hogy eddig kb. 360 milliárd ment el rá, miközben egyáltalán nem halad, és várjuk az Európai Bíróság közeljövőbeli döntését az osztrákok keresetéről az ügyben – a főtanácsnoki vélemény igazat ad az osztrákoknak, ami fejre állítaná Paks2 egész EU-s engedélyét – de erről hosszabban majd akkor érdemes beszélni, ha van ítélet, ez most inkább csak beharangozó lehetne, hogy fogunk erről beszélni).

Békésre festi magát, de valójában Putyin hadicége a paksi erőmű Roszatomja
A Roszatom szerint remek évet zártak, de a remek év inkább tűnik vállalati PR-nak, mint valós eredménynek. A cégnek (Magyarországot leszámítva) egyre csökken a befolyása nyugaton, otthon viszont még a rakétagyártásból is kiveszik a részüket. Az orosz állami atomóriás elválaszthatatlan az ukrajnai háborútól. A Roszatom 36 reaktorból álló hazai atomerőművi flottája elöregedett, a legtöbb reaktort legkésőbb 2065-ig úgy kell lecserélni, hogy az ehhez szükséges pénzeszközök jó része hiányzik a büdzséből. Az elöregedett, csernobili típusú reaktorok üzemidejét rendre meghosszabbítják, ami egyértelmű jele annak, hogy a cserét egyhamar nem képesek megoldani. Emlékezetes, hogy a Roszatom az szovjet nukleáris örökség eltakarítására tett korábbi erőfeszítéseiről is lemondott, és az ezért felelős vállalatait átpozicionálta más tevékenységekre. Ezt a lépést a Nyugat is kritizálta, mivel a nukleáris szemét eltakarítására számos szerződést írtak alá, és félő, hogy a vállalat nem tartja be ezeket.

A génszerkesztett (NGT) növények és az Európai Unió jogi szabályozása
Mi a különbség a GMO és a növényi génszerkesztés között? Holt tart most az NGT szabályozás elfogadása, mik a veszélyek, mik a támogató érvek? Az EU NGT tárgyalásai napjainkban. A növényi génszerkesztés haszna.

Közeledik az EU biodiverzitás stratégiájának félideje-ebből az alkalomból készült el az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség értékelő jelentése, mely felvázolja a jelenlegi helyzetet, az EU biodiverzitási stratégiájának monitoring keretrendszerének kidolgozására vonatkozó terveket, a stratégia végrehajtásában elért haladást, valamint a 2030-ra kitűzött célok elérésének valószínűségét.
Ökológiai rendszerek védelme: az EU biodiverzitási stratégiájának ajánlásainak közel fele már érvényben van.

Elindult a támadás a szabad sajtó ellen. Segítsd munkánkat! 

Ha Halász János „A közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatát elfogadja az Országgyűlés, akkor Magyarország a független nyilvánosság és közélet korlátozásában a putyini Oroszország szintjére lép. A háborús agresszor Oroszország szintjére. Vagy egy kicsit azon túlra. Ha fontosnak tartod a naprakész zöld információkat, kérjük támogasd munkánkat amíg büntetlenül lehet.