A podcast az alábbi felületeken is elérhető:
Klímaváltozás: aszály után árvíz. Római-parti árvízvédelem: mobilgát vagy Nánási-Királyok útja. Borisz ámokfutása, árvízi politika, tömeges fecskehalál, klímadezinformáció. Az LMP végjátéka – merre tovább zöldpolitika? Magyarország a villanyautó-paradicsom? Airbnb csata Terézvárosban is. Radioaktív áramvámpír a Microsoft.
Klímaváltozás: aszály után árvíz. Római-part és árvízvédelem, mobilgát vagy Nánási-Királyok útja. Borisz ámokfutása, árvízi politika, tömeges fecskehalál, a hülyeség és a klímadezinformáció határtalan. Az LMP végjátéka – merre tovább zöldpolitika? Magyarország a villanyautó-paradicsom? Túlturizmus kontra helyi lakosok – airbnb csata Terézvárosban is. Radioaktív áramvámpír a Microsoft.- ezek hírháttér podcastunk mai fő témái.
Sarkadi Péter szerkesztő beszélgetőtársai:
Lukács Csaba újságíró, a Magyar Hang lapigazgatója és
Zsuppán András a Válasz Online újságírója.
Az adásban megbeszélt hírek:
Ez az árvíz figyelmeztetés: meg kell végre építeni a Nánási úti gátat
Ha Budapesten árvíz van, akkor minden szem a Római-partra szegeződik. Nem igaz, hogy semmi nem történt a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelme érdekében az elmúlt évtizedben. A 2013-as nagy árvíz idején legveszélyesebbnek számító szakaszokon új vagy újjáépített gátak emelkednek. De a legfontosabb szakasz még hiányzik: a Nánási úton és a Királyok útján építendő védmű. Nem szabad újranyitni az évtizedes vitát a parton vezetett mobilgátról, mert az itteni gátra kész tervek és engedély, sőt már uniós forrás is van. Tartós és biztonságos megoldást csak ez jelent.
Általánosságban hogy állunk országos szinten 2013-hoz képest:
Képmutatás helyett klímaintézkedéseket!
Elkeserítő és szánalmas, hogy vezető politikusok, kormányfők és miniszterek szerte Európában ilyenkor gumicsizmát húznak, és beállnak fotózkodni a homokzsákok mellé, majd amikor a törvényalkotásra és a kormányzásra kerül a sor, ugyanúgy felhígítják vagy egyenesen megvétózzák a ténylegesen hatékony klímaintézkedéseket. Orbán Viktorral az élen.
+++++
klímaváltozás: aszály után árvíz, ehhez adalékok:
A mérések kezdete óta regisztrált legmelegebb nyár után az évtized árvize vonul végig Magyarországon – hogy lehet ez? Pótolják-e az óriási őszi esőzések az aszályban elvesztett talajnedvességet? Éghajlatkutató, vízgazdasági elemző és ökológus segítségével válaszolunk a legfontosabb kérdésekre. minden egyes Celsius-fok emelkedésre 7 százalékkal nagyobb kihulló vízmennyiség jut.
Alig enyhült az aszály, Szeged és Kecskemét térsége a legszárazabb
3 időjárási körülmény támogatta a Borisz ciklon kialakulását
+++++
Ungár Péter a nyugati zöldekről és az elektromos átállásról vs. Schmuck Erzsébet – nem annyira a nem létező LMP haláltusája ebben az érdekes, hanem maguk a felvetések.
„ Az LMP kongresszusa úgy döntött, hogy kilép az Európai Zöld Pártból. Nem akarunk úgy tenni, mintha könyörögtek volna, hogy maradjunk, ez a viszony már korábban megromlott, az önkormányzati kampányban pedig menthetetlenné vált. Ha nem lépünk ki, vélhetően kizárnak minket, a mostani döntéssel tehát csak azt akartuk jelezni, hogy legalább abban konszenzus alakult ki köztünk, hogy elválnak az útjaink.”
Erre Darvas Béla rakciója: Unortodox zöld párt – Az elejtett fagyi késői dilemmái
++++
Az időjárás miatti tömeges pusztulások elkerülhetetlenek a fecskéknél, de az extrém helyzetek sokasodnak
A Közép-Európára hirtelen lecsapó szeptember közepi rendkívül hideg és csapadékos idő hatására több millió fecske élete került veszélybe. A madarak megmentését szokatlan módon rengeteg ember érezte feladatának, bár a hatalmas tömegük miatt vélhetően csupán töredékükön tudtak segíteni – a többiek vagy átvészelték a krízist maguk, vagy elpusztultak. Az efféle időjárás okozta tömeges pusztulások a fecskelét elkerülhetetlen velejárói, de a klímaváltozás miatt az extrém helyzetek sokasodnak.
A hülyeség és a klímadezinformáció határtalan: nem a HAARP és az 5G okozza az árvizeket és a fecskepusztulást!
Az árvízzel megérkezett a klímadezinformáció is. A Közép-Európát sújtó árvízhullám nyomán ismét az online figyelem középpontjába kerülnek a természeti katasztrófákkal és a klímaváltozással kapcsolatos, főként közösségi médiában terjedő hamis információk, itthon és más érintett országokban egyaránt. Ennek feltárásán dolgozik a lakmusz tényellenőrző portál.
A dezinformációk 2 fő típusa:
- a megjelenő tartalmak állami szerveket, demokratikus intézményeket hibáztatnak a katasztrófákért, például azt állítják, hogy az időjárást valamilyen módon „megrendezték”;
- más posztok egyszerűen tagadják az éghajlatváltozást és globális felmelegedést, vagy megkérdőjelezik, relativizálják a helyzet súlyosságát.
De volt olyan, aki még a fecskék nehéz helyzetét a „mesterséges időjárás befolyásolás” számlájára írta. „Nem gyanús ez a fecske hullás, hogy csak a hideg miatt?! Máskor is volt hideg és normál eső. Az időjárás mitől ilyen?” – teszi fel a kérdést egy másik posztoló, aki a csatolt képek alapján az 5G sugárzást okolja a kialakult helyzetért.
A Jobbulást Facebook-oldalról a Lakmusz egy korábbi cikkében írta: a politikai véleményoldal hivatalosan nem kötődik az Orbán rezsim által milliárdos közpénzzel kitömött Megafonhoz, de üzemeltetője, Szedlák Imre részt vett a kormánypárti influenszerképző tanfolyamán.
+++++
Magyarország lesz a villanyautó-paradicsom?
Több mint másfélszeresére (+53,5%) növekedett Magyarországon az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos személygépkocsik száma, közölte az Energiaügyi Minisztérium a Facebookon. A hazai bővüléshez a februárban megnyitott 30 milliárd forintos keretösszegű vállalkozásoknak kiírt, autónként akár 4 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtó pályázat is hozzájárult.
Befékezezett az európai autókereskedelem
Jelentősen, az előző évihez képest 18,3 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új autók száma augusztusban az Európai Unióban és ezen belül nagymértékben visszaesett az elektromos autók részaránya az európai autóipari ágazat szakmai képviseleti szervezete, az ACEA heti jelentése szerint.
A hangosan vétózó Magyarországgal is túl kicsi lehet a német tábor a kínai vámok ellen
++++++
Szoros versenyben dőlt el a szavazás az Airbnb betiltásáról Terézvárosban
Szoros eredménnyel zárult Terézvárosban az Airbnb-típusú szálláshelyek betiltásáról szóló ügydöntő szavazás – közölte vasárnap éjjel Terézváros önkormányzata. Két hét alatt 6083 terézvárosi voksolt, a kerületi lakosok 20,52 százaléka, közülük 3265-en, azaz 54 százalék szavazott szavazott igennel, 2818-an pedig nemmel.
++++++
Radioaktív áramvámpír a Microsoft
Annyi áram kell a Microsoft mesterséges intelligenciájának, hogy visszakapcsoltak a hálózatra egy atomerőművet. Az USA-ban újraindítják a Three Mile Island atomerőmű egy reaktorát azért, hogy a Microsoft MI-adatközpontjainak biztosítsanak áramellátást. Az erőmű üzemeltetője szerint 20 éven keresztül biztosítanak majd elektromos áramot a Microsoft számára.
A Three Mile Island atomerőmű neve onnan lehet ismerős, hogy az egyik reaktorában – nem abban, amit most újra akarnak indítani – 1979-ben részleges leolvadással járó baleset következett be. A radioaktív felhőből származó sugárzást a baleset helyszínétől több száz kilométerre is mérték, és több mint 200 ezer embernek kellett elhagynia otthonát. Ez volt máig a kereskedelmi célú atomenergia-felhasználás legsúlyosabb incidense az Egyesült Államokban. Az erőművet azonban nem ekkor, hanem csak 2019-ben állították le azzal az indokkal, hogy gazdaságtalanná vált az üzemeltetése.
A műsor az Ökotárs Alapítvány és a Mérték Médiaelemző Műhely pályázati támogatásával valósult meg.
Az itt megjelenő vélemények nem tükrözik a támogatók álláspontját.
A 2022. április 22-én, a Föld Napján indult heti hírháttér podcastunk adásait meghallgathatja Soundcloud oldalunkon, elérheti az anchor megosztón keresztül több alkalmazásban (breaker; google podcast; overcast; pocket cast; RadioPublic; ezekben fel is iratkozhat ránk)
Podcastunk RSS-csatornája itt található.