Forrás: hvg.hu/360

A következő elnöki ciklus az Egyesült Államokban jelentős változásokat ígér politikai és a gazdasági világban egyaránt. Donald Trump lehengerlő győzelmére már most ugranak a cégek, joggal remélvén, hogy mostantól nem kell drága és macerás környezetvédelmi és szociális inkluzivitási kérdésekkel foglalkozni, hanem Trump filozófiájával összhangban a profitmaximalizálásra koncentrálhatnak.

Még be se iktatták Donald Trumpot mint az Egyesült Államok következő elnökét, a gazdaság számos területén működő multinacionális nagyvállalat kapva kaptak a lehetőségen, hogy kihátráljanak korábbi környezetmegóvási vállalásaikból.  Ismerve Trump politikai munkásságát, ebből a szempontból várhatóan túl nagy kockázatot nem vállalnak, lévén a politikus és a republikánusok általában a tőke pártján állnak. A dollármilliárdos árbevétellel működő cégeknek pedig láthatóan nagyon is jól jön, hogy nem egy demokrata kormányzatnak kell a kedvében járniuk.

Vesztésre áll a felvilágosult szórakoztatás

Az eddigi nevek mellé jó eséllyel továbbiak csatlakoznak, ezért a környezetvédő szervezetek már most aggódva figyelik, hogy az ESG (environmental – környezeti, social – társadalmi, governance – irányítási) rendszere, amelyet kiötlői a legutóbbi világmegváltó megoldásnak szántak szintén lejtőre kerül. Az ESG értelmében az adott cég szerves részévé teszi működésének a környezet megóvását, a hátrányt szenvedő társadalmi csoportok segítését, valamint a felelős vállalatirányítást. Ezekért kap egy pontszámot, és ez meghatározó tényező lehet például abban, hogy milyen költséggel jut finanszírozáshoz.

Ez a megoldás nem újkeletű, korábban népszerű volt a Corporate Social Responsibility (CSR), a különböző zöld vagy jótékonysági programok, amelyek azonban egy idő után kifulladtak. Az ESG esetében a rendszert népszerűsítő EU-s tisztviselők rendre azt bizonygatják, ez más lesz, lévén itt egy sokkal szerteágazóbb gondolatiságról van szó.

Repedések azonban már eddig is mutatkoztak, leglátványosabban a szórakoztatóipar területén. A lejtőn legkétségbeesettebben a Disney igyekszik megkapaszkodni. Immár a milliárdos felhasználói, nézői réteget elérő cég birtokában van több, tömegeket szórakoztató filmes és televíziós univerzum, mégis bukást bukásra halmoznak. Ahogy a mondás tartja, „Go woke, go broke.”  Ez némileg slendrián fordításban annyit tesz, hogy ha jobban izgat a kisebbségek simogatása, mint a történetmesélés, akkor bukod a pénzed. A Disney esetében pedig állandó probléma, hogy az identitáspolitikát helyezi előtérbe, miközben a nézők csak szórakozni akarnak. A cég már eddig is rengeteg pénzt bukott a gyenge Marvel filmekkel, kaszálja el a Star Wars sorozatait, sőt az is felmerült, hogy a George Lucas által megalkotott távoli galaxist egyelőre teljes egészében jégre teszik.

Fő a smúzolás

A többi érintett nagy cég is látszólag örül, hogy a fő politikai sodrás változik, ebben a keretrendszerben a másik fő oszlop, a környezetvédelem se áll valami jól. Az USA legnagyobb bankjai máris kihasználnák a republikánus fölénnyel járó üzleti lehetőségeket. A világ vezető bankjai közül több bejelentette, hogy otthagyja a Net-Zero Banking Alliance (NZBA) szervezetet, amit arra, hoztak létre, hogy a pénzügyi szektor korlátozza a fosszilis energia felhasználásának finanszírozását.

A Goldman Sachs nyitotta a sort, majd következett a Wells Fargo, a Citi, a Bank of America és a Morgan Stanley. A vezető 6 amerikai bank közül csak a JPMorgan maradt egyelőre tag, de ott sem nyilatkoztak egyértelműen arról, hogy ez így is maradna, és már látszott, hogy lehetnek további kilépők. Hiába a konstans aggodalom a klímaváltozás miatt, a bankokat látszólag inkább az izgatja, hogy ne bosszantsák fel a minden várakozást túlszárnyaló erővel hatalomba lépő republikánus vezetést, és azt se bánják, hogy a fosszilisenergia-projektekből is bőven tudnak hasznot kiszedni a következő években.

Távolról sem a bankok az egyetlenek, amelyek úgy látják, hogy azzal járnak a legjobban, ha az új Trump-adminisztráció kegyeit keresik, és ezért a korábbi vállalásaikról is szívesen lemondanak. A termelő és szolgáltatóiparban is egyre elterjedtebb a nézet, hogy nyugodtan el lehet engedni munkás és nehéz célkitűzéseket, ha épp nem egy demokrata kormányzatnak kell a kedvére tenni.

Azt már a kampányban lehetett tudni, hogy Elon Musk szívvel lélekkel beszállt a Trump-táborba, ami nem is tett rosszat a Tesla részvényárfolyamának. Az „anustársak” többek között a  McDonald’s, a Facebook, vagy Jeff Bezos Amazonja.
Trump meghatározó választási győzelmét követően könnyebb szívvel lazítja a környezet védelme iránti elköteleződését a Coca-Cola is. A cég jelentősen visszavette termékei csomagolóanyagainak, műanyag, üveg és alumínium palackokra és dobozok újrahasznosítására irányuló célkitűzéseit. Eredetileg 2030-ra már legalább 50 százalékban újrahasznosított anyagot használt volna, ezt 35-40 százalékra szállította le, a határidőt is kitolta 2035-re.

Tényleg elkaszálták az ESG-t?

Látva, hogy a jelentős piaci súllyal bíró cégek a gazdaság különböző szegmenseiből látják úgy, hogy az amúgy hátuk közepére nem kívánt rendszerből részben vagy egészében kihátrálhatnak, nem kell nagy merészség kimondani, hogy várhatóan még jó páran követhetik a példát.

A globális viszonyok alakulása alól a hazai szabályozói rendszer sem vonja ki magát. Nemrégiben Kandrács Csabát, a Magyar Nemzeti Bank illetékes alelnökét faggatta a HVG  a kérdésről, ahogy arról is, hogy az MNB mandátumainak a köre immár a zöld kérdéskörre is kiterjed.  Büszke siker az MNB-nek a Növekedési kötvényprogramja, amely zöld pillére megnövelte a vállalati kötvénypiacon a zöld termékek arányát. „Ha komolyan gondoljuk a gazdaságunk zöldítését, akkor a régi beidegződéseken változtatni kell egy fenntarthatóbb irányba. „Arra próbáljuk felkészíteni a vállalkozókat, hogy egy új világ köszönt be. Nem azért, mert mi kérjük, hanem mert ez lesz mindenütt az elvárás” – mondta korábbi beszélgetésünk során az MNB alelnöke.

A Joe Biden, hamarosan leköszönő elnök, vezette kormányzat tartotta magát ahhoz, hogy 2050-re megvalósul a klímasemlegesség. Az újabb Trump-elnökség látszólag gáncsot vethet ezen optimista várakozásoknak. Egyúttal kódol újabb politikai és gazdasági feszültségeket.

Folytatás: Hova tovább?