Hirdetés

Civil vagy? Lehetőleg hallgass

Az egyetem után hosszú évekig dolgoztam különböző civil szervezeteknél. Álom munkahelyeim voltak, hiszen olyan ügyekkel tudtam foglalkozni, amiket szerettem és mindezért még fizetést is kaptam. Minden időmet a munka töltötte ki. Néhány év az üzleti életben töltött év után visszatérve a civil szektorba, és újra a szívemnek kedves ügyekkel foglalkozva, úgy éreztem van még szabad… Tovább »

Kezdődik-e új időszámítás?

A legtöbb magyar választópolgár 2024. augusztus 18-án ugyanúgy ébredt mint az előző napok bármelyikén. Nekem ez a nap mégis más volt, mint a többi, mert ezen a napon lépett hatályba az EU Természet Helyreállítási Jogszabály. A jogszabály kötelező érvényű, a tagállamokon bíróságok előtt számon kérhető célokat fogalmaz meg, talán nem véletlen, hogy hazánk a végsőkig… Tovább »

A minisztérium több mint agrárium…

A Demokrata legutóbbi számában jelent meg egy interjú Nagy István agrárminiszterrel, amelyre úgy érzem természetvédelmi szakemberként muszáj reagálni (remélem több jó érzésű természetvédelmi szakember is felemeli majd a hangját). Az interjú címe szerint az agrárium már több mint földművelés, és miniszterünk célja, hogy gazdabarát legyen az európai mezőgazdaság. Persze a legrosszabb a cikkben az ami… Tovább »

Vizes élőhelyeink állapotának javítása

2024 július 1-én Magyarország átvette az EU Elnökségi szerepet Belgiumtól, amivel párhuzamosan több civil szervezettel közösen a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége elindította a Civil EU Elnökségi programot, amire azért volt szükség, mert egyrészt tartottunk attól, hogy a civil szervezetek véleménye nem kap elegendő figyelmet a magyar elnökség ideje alatt, másrészt a hivatalos elnökségi… Tovább »

Make Europe Green Again

Az Ursula von der Leyen vezette leköszönő Európai Bizottság 2019-ben sokak, köztük jómagam, örömére meghirdette az EU Zöld Megállapodás (EU Green Deal) programját. A program alapján úgy tűnt, hogy az európai döntéshozók végre megértették a fenntarthatóság esküvői torta jellegét. Mit is jelent ez?

A magyar nem ellenére kezdődhet az EU-s szintű természet helyreállítás

Történelmi siker és az Európai Unió erősen degradált élőhelyeinek nagyon fontos a mai nap (2024. június 17) fő híre, hogy kis többséggel ugyan (1,67%+ a kötelező 65%-os lakossági kívánalom felett), de az EU Környezetvédelmi Tanácsa elfogadta az új Természet Helyreállítási Jogszabályt.

Megér-e 10 millió forintot az igazság kiderítése?

Megdöbbentő levelet kapott a Szentiváni Öko Szeglet (SZÖSZ) Egyesület a napokban a Győri Rendőrkapitányság Vizsgálati Osztályától (a levél teljes terjedelmében itt). Az Egyesület megrendelésére Győr-Győrszentiván településrészén lezajlott talajvíz minőség mérés N-metil-2-pirrolidon (röviden: NMP) szennyezést mutatott ki. Az NMP, amit oldószerként használnak például az akkumulátor-, és az autóiparban, egy természetben elő nem forduló vegyület, amely kizárólag… Tovább »

Paradigmaváltás az európai öreg erdők megítélésében

A Nature.com-on 2024 május 14-én megjelent tanulmány alapján, amely az első európai öreg erdőkre koncentráló ilyen jellegű tanulmány, paradigma váltásra van szükség az öreg és nagy természetességű honos erdők megítélésével kapcsolatban.

A bölény, mint természet-alapú megoldás

Mit is kaptunk a rómaiaktól? Az elég híres jelenet a Brian élete című filmből jutott eszembe a napokban amikor egy videót láttam a LinkedIn platformon. Mit is tett értünk a természet és miért is kellene ezzel foglalkoznunk? (persze egy másik bejegyzés keretében érdemes lenne azzal is foglalkozni, hogy vajon miért kellene bármit is tennie a… Tovább »

Zöld minimummal a balatoni maximum felé

A Balaton közös értékünk, amit – egy korábbi Europarc Szövetség 1993-as kiadvány címét idézve – úgy tűnik a halálba szeretünk (Loving them to Death). A Balaton és közvetlen környezete egy kultúrtáj, amelynek karaktere a természeti elemek és emberi tájhasználat hosszú évszázadok alatti együttélésének eredménye. Ugyanakkor az utóbbi évtizedekben különösen nagy nyomás nehezedett a tóra és… Tovább »