A rovat kizárólagos támogatója

Az első Egyetemi Madárbarát Mintakert átadása

Dátum: 2016. május 10.

Helyszín: Debrecen, Böszörményi út 138.

Az első Egyetemi Madárbarát Mintakert átadása, Debrecenben 2016. május 10. (kedd), 10 óra Debreceni Egyetem, Agrártudományi Központ, Botanikus Kert 4032 Debrecen, Böszörményi út 138.

A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat (DEHÖK) Környezetvédelmi Bizottsága azzal a céllal alakult meg 2009-ben, hogy a környezettudatosság, a természetszeretet szellemiségét terjessze az egyetemi hallgatók és dolgozók körében. Ennek érdekében egész évben különböző programokat, eseményeket szervez. Ezek mellett "zöld" beruházásokat is megvalósít, amelynek ékes példája az Egyetem Agrártudományi Központjában országosan elsőként megvalósult "Egyetemi Madárbarát Mintakert".

A hallgatói kezdeményezésből, illetve a DE MÉK Természetvédelmi Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék szakmai segítségével kialakított mintakertben a madár-, illetve egyéb más természetvédelmi berendezések tárházát találjuk. A különböző madáretetők, itató- és fürdőhelyen kívül megtalálható itt jóformán minden odútípus. Ezek mellett olyan eszközökkel ismerkedhet meg a látogató, mint a békavár, a süntanya, a fecskepelenka, a darázsgarázs vagy a települési baglyok táplálkozását segítő egérvár. A tanösvényszerűen kialakított mintakert a Campus botanikus kertjében kapott helyett, amely az egyetemi hallgatók és dolgozók mellett, előre egyeztetett időpontban a lakosság számára is látogatható.

Az egyetemi sajtótájékoztatón beszédet mond:
Prof. Dr. Bartha Elek  Debreceni Egyetem rektorhelyettes
Prof. Dr. Komlósi István DE ATK főigazgató
Dr. habil Juhász Lajos DE TÁV Tanszék vezetője
Dr. Kövér László DEHÖK Környezetvédelmi Bizottság oktatói társelnök
Veszelinov Ottó MME Debreceni Területi Iroda vezetője

Háttér:

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2002-ben indította el lakossági természetvédelmi akcióját, a Madárbarát kert programot. Ennek célja olyan olcsón beszerezhető, a laikusok által is bárhol (akár több emelet magasságában) alkalmazható eszközök és módszerek kidolgozása, melyek segítségével úgy növelhető a lakott területek biológiai sokfélesége, hogy közben az emberek is érdekes megfigyelési élményekhez jutnak. A Madárbarát kert program ráadásul csatlakozási lehetőséget is kínál, melynek keretében a regisztrált résztvevők (számuk 2016-ban már eléri a hatezret, köztük több mint ezer óvodával és iskolával) „Madárbarát/kert, óvoda, iskola, munkahely, panel” elismerő címet és táblát is szerezhetnek:

MME Madárbarát kert program:

„Madárbarát” eszközök és módszerek:

A települési természetvédelem ügyének terjesztése, a lakosság környezettudatosságának növelése szempontjából különösen fontosak az olyan madárbarát mintakertek, mint amilyen a most átadásra kerülő a Debreceni Egyetem területén. Ezek ugyanis egy helyen összegyűjtve mutatják be azokat az eszközöket és módszereket, amiket az emberek otthon és munkahelyükön is alkalmazhatnak.

További információ:
Dr. Kövér László Debreceni Egyetem 20/381-0246 koverl@agr.unideb.hu
Veszelinov Ottó – MME Debreceni Területi Iroda vezetője 20/430-3166 veszelinov.otto@mme.hu
Orbán Zoltán MME szóvivő és a Madárbarát kert program vezetője 20/425-9450 orban.zoltan@mme.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás