A rovat kizárólagos támogatója

Hallásromlással fenyegeti gyermekeinket a zenés rendezvények többsége

Dátum: 2024. április 16.

Helyszín: Magyar Zene Háza Budapest, Olof Palme sétány 3

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegeti a gyermekeket a nagy hangerejű zene a különböző rendezvényeken, koncerteken, mozikban, színházakban. A szakma törvényi szabályozást sürget. Sajtótájékoztató és miniszimpózium a Magyar Zene Házában a hang világnapján.

Az esemény időpontja: 2024. április 16., kedd 11.00 óra
Helyszín: Magyar Zene Háza, 1146 Budapest, Olof Palme sétány 3.
Regisztráció: sajto@titkarsag.mta.hu

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegeti a gyermekeket a nagy hangerejű zene a különböző rendezvényeken, koncerteken, mozikban, színházakban. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb fogyatékosság a világon. Hazai szakértők a rendezvények zajterhelését feltérképező, részletes kutatásuk lesújtó eredményeire hivatkozva törvényi szabályozást sürgetnek.

A zajártalom okozta halláskárosodás maradandó, sem gyógyszerrel, sem műtéti úton nem gyógyítható. Az egyre növekvő hangerejű zenehallgatás tendenciájának megállítása és visszafordítása a jövő generációit érintő társadalmi ügy, a gyermekek hallásának védelmét Magyarországon azonban jelenleg semmilyen szabályozás nem biztosítja.
A túlzott zajterhelés ráadásul nemcsak a rendezvényeken fenyegeti gyermekeinket, hanem az egyéni – tipikusan mobiltelefonos – zenehallgatás formájában is.
A Magyar Tudományos Akadémia, a Semmelweis Egyetem és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat közös sajtótájékoztatóján szakértői csoportok mutatják be az említett kutatás eredményeit és azt, milyen károsodást okoz gyermekeink halló- és idegrendszerében a nagy intenzitású zene. Ismertetik továbbá a probléma megelőzését célzó törvényjavaslat tartalmát.

Program

Köszöntő – Márki Ferenc villamosmérnök, egyetemi docens, a BME Akusztikai és Stúdiótechnikai Laboratóriumának vezetője, az MTA Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottság elnöke
Bevezető előadás a kutatás hátteréről – Hacki Tamás fül-orr-gégész, egyetemi tanár (Regensburgi Orvostudományi Egyetem, Semmelweis Egyetem), az MTA külső tagja,
Edvi Péter a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesületének alapító elnöke
A kutatás során végzett hallásvizsgálatok és hangerőmérések eredményeinek bemutatása – Gáborján Anita fül-orr-gégész, egyetemi docens (Semmelweis Egyetem), Vicsi Klára beszédakusztikus, egyetemi tanár (BME Beszédakusztikai Laboratórium)
A törvénytervezet célja, tartalma – Márki Ferenc

Újságírói kérdések

Az eseményen a résztvevők száma korlátozott. Regisztráció: sajto@titkarsag.mta.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás