Hirdetés

Karácsony közeledtével megnő az érdeklődés halaink iránt. Bár a fókuszában az ünnepi asztalra kerülő halak állnak, de sokan követik figyelemmel az Év Hala megválasztását célzó közönségszavazást is, amely ugyancsak most zajlik a Magyar Haltani Társaság honlapján szilveszterig.

A versenyben jelenleg nagy előnnyel vezet a kecsege, de a ragadozóhalak kedvelői még remélik, hogy a galóca megszoríthatja. Mellettük harmadik jelöltként a vágódurbincs verseng a kitüntető címért, de már kevés eséllyel.

Az ősi vonásokat mutató, porcos belső vázú kecsege ma még többfelé megtalálható közepes és nagyobb folyóvizeinkben. Állománya azonban egyre csökken, ezért 2014-ben kikerült a fogható fajok köréből, kifogott példányait vissza kell engedni. Ez utóbbi előírás érvényes a vágódurbincsra is, amely korábban egyaránt gyakori volt folyó- és állóvizeinkben, ám az utóbbi évtizedekben ugyancsak vészesen megfogyatkozott.

A világ legnagyobb termetű pisztrángféléjeként számon tartott galóca őshonos és bennszülött faja a Duna vízrendszerének. Különleges természeti értékünk, ezért 1996-tól fokozottan védett. Igazi nagyragadozó, melynek rekordot jelentő 34 kilogrammos példányát 1951-ben fogták a Felső-Tiszába torkolló Visóból. Hasonló méretű fajtársaiban már nem reménykedhetünk, de 6 kg fölötti példányai olykor még ma is előkerülnek a Duna-Tisza vízhálózatához tartozó folyók hegylábi szakaszain.

SZAVAZZ: A Magyar Haltani Társaság honlapján  az év utolsó napjáig lehet választani a jelöltek közül, eredményhirdetés 2015. január 1-jén.

Egy Dunából fogott galóca visszahelyezése Győr 2010 nyaraEgy Dunából fogott galóca visszahelyezése Győr 2010 nyara

Kapcsolódó anyagok:

Kecsege, galóca, vágódurbincs

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás