Hirdetés

Újabb vadmacska térhetett vissza élőhelyére

A Budakeszi Vadaspark és a nemzeti parkok szakemberei fél éves gondozás után, megtalálásának helyszínén engedték szabadon a tiszta vérű vadmacskát, Szerénkét. Az állat 2024. november 21-én, az úgynevezett durva elengedési módszerrel térhetett vissza természetes élőhelyére.

Megszámolták a sirályokat Magyarországon

A felmérés ideje alatt dankasirályból észleltek a legtöbbet, összesen 50 001 egyedet számláltak. Győrben megtalálták azt az ezüstsirály példányt is, amit még 2010-ben jelöltek meg fiókaként Litvániában.

Sünhotel az egyetemen? Pécsen átadták

Madáretetőket és a hallgatók által készített egyedi grafikájú madárodúkat, valamint az ökológiai diverzitást elősegítve denevérodúkat helyeztek ki a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) parkjába, amelyet madárbarát környezetté igazítva az intézmény megkapta a Madárbarát Munkahely címet.

Több millió forintért cserébe bárki lőhet magának oroszlánt Dél-Afrikában

Nappal jó pénzért dédelgetik, aztán éjjel jó pénzért lemészárolják őket. Egy nőstényoroszlán 2-3 millió forintba, egy ritkább hím akár 10 millióba is kerülhet. Az ország egyik legfőbb bevételét a különböző célokkal érkező turisták áradata hozza, ám amíg az önkéntesek gyanútlanul istápolják az elárvult oroszlánokat, az állatvédelem álcája mögé bújt szállásadóik gazdag hobbivadászok puskája elé küldik a… Tovább »

Áttelelő fehér gólyák Magyarországon

Az MME-hez késő ősszel és télen rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések itthon maradt fehér gólyákról. Magyarországon 2004/2005 tele előtt csak elvétve fordultak elő ilyen esetek, azóta viszont minden télen itthon marad néhány példány. Ezek a madarak nem betegek vagy sérültek, a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon a vonulás helyett, melyhez a klímaváltozásnak is köze lehet.

Biodiverzitás csúcstalálkozó – veszélyben a vonuló partimadarak

A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján újabb tizenhat vonuló partimadárfajt soroltak át magasabb fenyegetettségi kategóriába, mert egyes állományaik kétharmadukra zsugorodtak, miközben a becslések szerint a madárfajok hatvan százalékának csökken a világállománya. A most magasabb fenyegetettségi kategóriákba átsorolt partimadárfajok között van a sarlós partfutó, az ezüstlile és havasi partfutó is, melyek hazánk területén is rendszeresen átvonulnak.

A vonuló madarak védelmét segíti a madárgyűrűzés

A madárgyűrűzés alkalmazása csak nemzetközi összefogással lehetséges, amely mind a határon túli együttműködés, mind a tudományos eredmények révén segíti a vonuló madarak védelmét – mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) konferenciájának megnyitóján Tatán.

Az óceánok és a tengeri környezet védelméért két szakember kapta idén a világ legrangosabb környezetjogi elismerését, az Elisabeth Haub-díjat

Az indoklás szerint az óceánok megőrzése iránti megingathatatlan elkötelezettségük és a biológiai sokféleségről szóló 2023-as ENSZ-megállapodás előmozdításában játszott fontos szerepük elismeréseként Rena Lee, Szingapúr nemzetközi jogi nagykövete és Kristina Maria Gjerde, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) nyílt tengeri vezető tanácsadója részült az Elisabeth Haub-díjban.

Szavazz a 2025-ös év rovarára!

Idén az Év Rovara verseny témája az ivari kétalakúság, tehát olyan fajokat jelöltek, melyeknél a hím és a nőstény egyedek megjelenése nagyon eltér egymástól. Ennek oka lehet a hímek közötti verseny vagy akár csak a praktikusság is. Ismerd meg a 3 jelöltet és szavazz december 6-a éjfélig a 2025-ös év rovarára!

Veszélyben a sünök – 10 év alatt 30%-kal csökkent az állományuk

Európa-szerte elterjedtek voltak a kistestű emlősök, de az urbanizáció miatt évről évre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az Emlőstani Szervezet arra kéri a kertes házban élőket, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, mert a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket. Az MME sünvédő tippjei.