A WWF Magyarország továbbra is sürgeti az erdőgazdálkodásért és a természetvédelemért egyaránt felelős Agrárminisztériumot, hogy tegyen lépéseket a hazai nemzeti parkokban folyó, gazdasági célú fakitermelés visszaszorítására. A civil szervezet fontosnak tartja, hogy az új kormány és a Minisztérium pontot tegyen a több évtizedes halogatás végére az előttünk álló ciklusban az élővilág és valamennyiünk életfeltételeinek javítása… Tovább »
Halvány sarlósfecskét (Apus pallidus) figyeltek meg Szegeden – írta a Magyar Madártani Egyesület Csongrád megyei csoportjának Facebook-oldala. Ez a mediterráneumban őshonos faj második dokumentált előfordulása Magyarországon.
A svéd kormányt bejelentette, hogy a farkasállományuknak több mint a felét kilőné. Ezzel a jelenlegi mintegy 480 fős állomány 170 egyedre csökkenne. Határozatuk sértheti az EU biológiai sokféleségről szóló törvényét.
2021-ben egy balaton-felvidéki kígyászölyv fióka is GPS jeladót kapott azzal a céllal, hogy többet tudjunk meg a faj vonulásáról, területhasználatáról és a veszélyeztető tényezőkről. Sajnos május 3-án a jeladó baljós adatokat küldött a libanoni Bejrút közeléből.
Sajtótájékoztatón mutatták be egy, a természetvédők, helyi gazdálkodók és társadalomkutatók közötti együttműködést Őriszentpéteren, melynek célja az, hogy az Őrség értékes rétjein gazdag növény- és állatvilág éljen a helyi gazdálkodók tájtisztelő gazdálkodási gyakorlatainak köszönhetően.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság 2003 óta kíséri fokozott figyelemmel egyedi azonosítóval ellátott színes gyűrűk segítségével, hogy mi történik a kanalasgémekkel Magyarországon és a vonulási útvonalaikon. Közép-Európában elsőként 2017-ben GPS nyomkövető is került egy öreg és két fiatal példányra. Azóta minden évben kap jeladót néhány példány, a közelmúltban éppen a 14. ilyen műszert sikerült felhelyezniük… Tovább »
Májustól számíthatunk a termetes tőrösdarazsak feltűnésére amint a kertek, parkok gyepén, egy korhadó fa közelében, a komposztnál keringenek, akár nagy tömegben is. A ezek a rovarok az emberekre, a háziállatokra nem veszélyesek, ugyanakkor biológiai úton segítenek kordában tartani például a cserebogár-szaporulatot is!
„Rendeződött a hármashatárhegyi repülőtér sorsa, célt ért a környéken élők, a kirándulók és a repülés szerelmeseinek összefogása, a védetté nyilvánítás és a rengeteg egyeztetés” – jelentette be Facebook-oldalán Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere.
Május 10-én ünnepeljük Madarak és Fák napját, amely már több, mint 100 éves múltra tekint vissza. A madarak életének figyelemmel kísérése és a védelmükben tett lépések az év minden időszakában fontosak, a hagyomány pedig remek alkalmat teremt arra, hogy még több szót és tettet szenteljünk a küldetésnek. Íme néhány gyakorlati tipp, amelyekkel mi is hozzájárulhatunk… Tovább »
Hát ez meg mi a csuda? Tesszük fel sokszor a kérdést, ha ismeretlen állatot látunk. Itt a segítség. Ingyenesen letölthető okostelefonos Emlőshatározó alkalmazást készített a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Farkaskölykök Ifjúsági Egyesület.