Hirdetés

Rovarfehérje alapú lehet a jövő étkezése?

Étkezési szokásaink fenntarthatatlanságára, valamint a modern ipari mezőgazdaság és fejlett társadalom túlfogyasztásához köthető élelmezési válságra figyelmeztet az EAT-Lancet nemzetközi bizottság jelentése. De vajon milyen táplálkozás felelhet meg az emberiség és a környezet szempontjainak egyaránt?

A kőolaj elterjedése

A szén után a kőolaj volt a másik fosszilis energiahordozó, amit kitermeltek. Már az ókor óta használták a némelyütt természetes módon felszínre törő kőolajat, görögül petróleumot különböző célokra.

Több ország tiltakozott a COP29-en, mert a többiek nem akartak keményebben fellépni a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben

A gazdagabb országok az ENSZ azerbajdzsáni klímacsúcsán, a COP29-en 300 milliárd dollárt ígértek a fejlődő világnak, hogy segítsenek nekik felkészülni az éghajlatváltozásra és megakadályozni annak hatásait. Egyben elismerték, hogy a szegényebb nemzetek aránytalanul nagy terhet viselnek az éghajlatváltozás miatt, miközben történelmileg a legkevésbé járultak hozzá a klímaválsághoz. Továbbá vállalták, hogy megháromszorozzák az éghajlatváltozásra való felkészülést… Tovább »

Botrány a bakui klímacsúcson – a szegény államok kivonultak COP 29-ről

Teljesen megfeneklett a bakui klímacsúcs: a kis szigetországok és a legkevésbé fejlett államok csoportjai otthagyták a központi tárgyalási fordulót. „Úgy érezzük, nem hallgattak meg minket” – jelentette ki sokak nevében Susana Muhamad kolumbiai környezetvédelmi miniszter.

A Sárga-folyó (Huanghe) mint fegyver

A Föld legzavarosabb vizű folyója (vizének gyakran 34%-a iszap) futásának utolsó 640 km-én a Kínai-alföldet keresztezi. Itt energiája lecsökken, lustán hömpölyög tova, és lebegtetett hordalékának kb. egynegyedét lerakja. Természetes állapotában meanderezve a folyó széles sávban építette árterét ezzel a finom hordalékkal.

COP29 Félidő: A Magyar Természetvédők Szövetségének szemszögéből

A COP29 klímacsúcs félidejéhez érve a helyzet aggasztó: az éghajlat-finanszírozási tárgyalások szinte mozdulatlanok, miközben a fosszilis tüzelőanyag lobbi fokozott jelenléte beárnyékolja az eseményt. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) helyszínen lévő munkatársa, Farkas Dorka az ott folyó tárgyalások alapján világít rá a kihívásokra.

Aktivisták ezermilliárd dolláros klímafinanszírozást követelnek a bakui COP29-en

A COP29 pénzügyi napja tüntetésekkel kezdődött Bakuban, ahol aktivisták a klímaigazságosság érdekében „Pay Up!” (Fizessetek!) feliratot formálva tüntettek a bakui stadionban, valamint egy 10 méter hosszú számlát feszítettek ki, amely a klímaváltozás által okozott károk költségeit részletezte – tudósított Farkas Dorka, a Magyar Természetvédők Szövetsége klímacsúcson résztvevő munkatársa.