Hirdetés

A Szkeptikus Társaság idén is kiadta a Föld napján a Laposföld-díjat. Az ironikus “elismerésre” azokat a személyeket vagy szervezeteket lehetett jelölni, akik az elmúlt évben magyar nyelven, széles nagyközönség előtt terjesztettek tévhiteket, álhíreket, áltudományos vagy tudományellenes nézeteket. A díjat pedig közülük az kapja, aki a Szkeptikus Társaság és szimpatizánsainak megítélése szerint egyaránt a legnagyobb társadalmi kárt okozta ezzel a tevékenységével, erodálva a tudomány, a józan ész és a tények társadalmi elfogadottságát.

A nem túl hízelgő “kitüntetést” 2024-ben az áltudományos alapokon nyugvó homeopátiát gyógymódként alkalmazó orvosok köre, a Magyar Homeopata Orvosi Egyesület kapta, a jelölés eredeti indoklása szerint azért, mert “orvosokat tömörítő civil szervezetként, tagjai szakmai tekintélyük által “hitelesítve” terjesztenek áltudományos nézeteket és alkalmaznak olyan gyógymódokat, amelyek igazoltan nem hatásosabbak a placebónál.”

A díjazott kiválasztásának indoklásában elsődleges szempont volt, hogy tagjai orvosként a betegek bizalmát élvezik, amivel visszaélnek akkor, amikor egy áltudományos “gyógymódot” ajánlanak nekik. Az egyébként többnyire ártalmatlan homeopátia igazi veszélye pedig abban áll, hogy egyes, esetenként súlyosabb betegségek esetén is inkább ezt választják a betegek a módszerben és az azt alkalmazó orvosokban való hit miatt, mint azokat a talán kellemetlen, de bizonyított gyógymódokat, amikkel súlyosabb esetben akár az életük is megmenthető lenne.

A Laposföld-díj odaítélése egy három körös kiválasztási folyamat alapján történt, ahol a nagyközönség először jelölteket javasolhatott, majd a 61 beérkezett javaslatból a minden kritériumnak megfelelő 13 jelöltet a Szkeptikus Társaság előterjesztette közönségszavazásra. Az egy hétig tartó szavazás eredményeként kialakult a “döntősök” köre, akik az 5 legtöbb szavazatot kapott jelöltből álltak. Végül a döntősök közül a Szkeptikus Társaság belső szavazással döntötte el, kinek ítéli végül a Laposföld-díjat. A díjátadó ceremóniára április 22-én, a Föld napján került sor sajtónyilvános esemény formájában, amelyet élőben közvetítettünk a Facebook oldalunkon.

A döntős jelölteket a Szkeptikus Társaság természetesen meghívta a díjátadó rendezvényre, de – az eddigi évek gyakorlatához hasonlóan – egyik jelölt sem jelent meg.

A díjátadó rendezvényen a Pintér András Gábor, a Szkeptikus Társaság elnöke ismertette a díj mibenlétét, a kiválasztási folyamatot, majd a döntőbe jutott személyek munkásságának azt a részét, amely alapján eldőlt, hogy a Szkeptikus Társaság elfogadja-e a közönség általi jelölésüket.

A kiválasztási folyamat utolsó szakaszában némi változás is történt a döntősök névsorában, ugyanis mint arra a belső szavazás folyamán végzett alaposabb elemzés fényt derített, Prof. Dr. Kásler György jelölésének eredeti indoklásában szerepelt egy olyan tagmondat, ami eredeti kontextusában teljesen más értelmet nyert. Sajnos az első körben a 444.hu cikkének félrevezető címadása befolyásolta a döntést, miszerint Kásler professzor felkerülhet a jelöltek listájára. Mivel eredeti szavai alapján nem egyértelműen kijelenthető, hogy a Magyarságkutató Intézet főigazgatója ténylegesen kvantummechanikai elvekre helyezné az emberi lélek működését, ugyanakkor a jelölésének indoklása elsősorban erre épült, a Szkeptikus Társaság elnöksége és a Laposföld-díj szervező bizottsága úgy döntött, hogy versenyen kívül helyezi Prof. Dr. Kásler Györgyöt. Sajnáljuk, hogy ezt a döntést kellett hoznunk, mert a professzor úr számos kijelentése érdemessé tenné őt a Laposföld-díjra, de a díj odaítélése minden esetben a jelölés eredeti indoklására kell, hogy épüljön.

A Laposföld-díjat 2021-ben indította útjára a Szkeptikus Társaság, amivel egy nemzetközi színtéren már régóta népszerű hagyományt igyekeznek Magyarországon is meghonosítani. Nevezetesen, hogy a tudományos szkepticizmust, tehát a logikus érveken és megfigyeléseken alapuló kételkedést képviselő szervezetek egyfajta citromdíjat adományoznak azoknak, akiknek a munkásságát össztársadalmi szempontból, a tudományba vetett bizalom és tényeken alapuló gondolkodás tekintetében a legkárosabbnak vélik. Ilyen például Németországban az Aranydeszka-díj, Nagy-Britanniában a Rozsdás Borotva-díj vagy éppen Portugáliában a Repülő Egyszarvú-díj.

A Szkeptikus Társaság továbbra is igyekszik a maga módján hozzájárulni ahhoz, hogy a társadalom minél szélesebb rétegei képesek legyenek a különböző állítások értő, kritikai elemzésekre alapuló befogadására. Ennek érdekében jövőre is lesz Laposföld-díj, hiszen a visszásságokra muszáj felhívni a figyelmet.

2024 április 22.
A Szkeptikus Társaság elnöksége

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás