Hirdetés

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium október 19-én kapta kézhez az Európai Bizottság hivatalos levelét, amely figyelmeztetésben részesítette hazánkat a termékdíjas szabályozás módosításával kapcsolatos bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt.

A bizottság nem az idén januártól hatályos jogszabály tartalmával kapcsolatban emelt kifogást, hanem egy eljárási kérdésben adott hangot véleményének. A levél nyomán párbeszéd indul meg Brüsszel és Budapest között a vitás kérdés rendezésére.

Az Italdoboz-gyártók Európai Szövetsége tegnap – tehát a hivatalos brüsszeli tájékoztatást megelőzően – közleményben tájékoztatta a nyilvánosságot arról, hogy az Európai Bizottság a darabalapú termékdíj bevezetésével kapcsolatban figyelmeztetésben részesítette hazánkat. A tárcához ma megérkezett levélből egyértelműen kiderül, hogy Brüsszel nem a termékdíjas szabályozás idén januártól hatályos módosítása ellen emelt panaszt, hanem egy eljárási szabály, az úgynevezett bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt.

A mostani brüsszeli döntés nem vonja maga után a termékdíjas szabályozás tartalmi felülvizsgálatát. Az eljárási vita megoldási módjáról pedig párbeszéd kezdődik a bizottság és a magyar kormány között.

A magyar termékdíjas szabályozás 2005. január 1-jei változásának lényege, hogy a korábbi tömegalapú díjfizetési kötelezettség helyett megjelent a darabalapú díjtétel az italcsomagolásoknál. A csomagolásokon belül egyre nagyobb arányt jelentenek az italok csomagolásai, elsősorban pedig az eldobható palackok, dobozok. Évente több mint 1,2 milliárd PET palack végzi szemétként. A termékdíjas szabályozás módosítása ennek, a budapesti Hősök terét hatszor megtöltő mennyiségű hulladéknak a csökkentését és a visszaváltási rendszerek erősítését célozza.

A darabalapú díjtétel az eldobható italcsomagolásban lévő italok árának növelésével, vagyis a fogyasztói szokások megváltoztatásával kívánja elérni a keletkező hulladék mennyiségének csökkentését. A jogszabály nyomán már az elmúlt hónapokban is jelentősen visszaesett a dobozos sörök és a nem visszaváltható csomagolású üdítők forgalma.

A környezetvédelmi minisztérium fontosnak tartja megjegyezni, hogy a termékdíjas szabályozás kapcsán Brüsszelhez forduló Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége évek óta támadja a hulladék keletkezésének csökkentését célzó hazai erőfeszítéseket, anélkül, hogy – a zöldtárca többszöri kérésére – javaslatot tett volna a probléma megoldására.

Kapcsolódó anyagok:

A termékdíj törvényt ellenző EU figyelmeztetést kapott a kormány

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás