Hirdetés

A Fővárosi Önkormányzat 86 millió forinttal támogatja a budai parkerdők fejlesztési programját. Az összegből a Pilisi Parkerdő Rt. négy budapesti kirándulóközpont megújítását végzi el. A hatvanas évek óta példa nélküli támogatásból kijavítják és pótolják a megrongált erdei berendezéseket, illegális hulladéklerakókat szüntetnek meg, komplex információs rendszert építenek ki, és erdőesztétikai beavatkozásokat végeznek a szakemberek.

A Normafa, hűvösvölgyi Nagy-rét, Vadaskert és Hármashatár-hegy központokkal végrehajtott munkák célja az évente 5 millió látogatót vonzó budai parkerdőkben a rekreációs szolgáltatások színvonalának emelése. A jövőben folytatódó együttműködés további helyszíneket érintene, a tervek szerint kiterjeszthető a pesti oldal parkerdeire is. A 4000 hektáros fővárosi erdőterület több mint 150 éve szolgálja a város lakóinak egészségét.

Az 1800-as évek első felében még a városi járványok elől menekültek ide a tehetős polgárok. A kirándulások hamarosan minden társadalmi rétegben divattá váltak. Az akkoriban egységesülő főváros vezetősége minden eszközzel támogatta a várost övező parkerdőterület kialakítását. Új erdőket telepítettek – például a Hármashatár-hegyen -, a köz használatára magánbirtokosoktól vásároltak erdőket. Így vehették birtokba a kirándulók a mai napig leglátogatottabb Normafa környékét. A II. világháború után állami kezelésbe került erdők megőrizték közjóléti funkcióikat, 1955-ben parkerdővé nyilvánították a fővárost övező erdőterületet. Kezelésükben azóta hivatalosan sem a gazdasági szempontok dominálnak. Az egykor magas színvonalon kiépített berendezések fénye az 1990-es évekre igencsak megkopott. Azóta pedig egyre újabb kihívásokkal kell az erdőterületnek szembenéznie. Az illegális lakossági hulladéklerakás, a rongálások elleni küzdelem már tizenöt éve felemészti azokat a forrásokat, amiket a berendezések karbantartására, a kíméletes, de drága erdőesztétikai beavatkozások végrehajtására lehetne fordítani.

A budai parkerdőket évente mintegy 5 millióan látogatják. Örvendetes, hogy a hétvégi „bakancsos turizmus” mellett napjainkban már széles rétegek keresik fel napi rendszerességgel az erdőket. A parkerdők feladata, hogy a megfelelő szolgáltatásokat és kikapcsolódási lehetőséget kínáljon látogatóinak, a futóknak, gyermekkel sétálóknak, a piknikezni és a sportolni vágyóknak. A budai parkerdők fejlesztésének támogatása négy kirándulóközpontra terjed ki. A Normafa, a hűvösvölgyi Nagy-rét, a Vadaskert és a Hármashatár-hegy kirándulóközpontjaiban megvalósuló felújításokra és fejlesztésekre 86 millió forintot biztosít a Fővárosi Önkormányzat. A szakmai munkát és a kivitelezést a Pilisi Parkerdő Rt. szakemberei irányítják. A meglévő berendezések felújítására 21 millió forintot, új berendezések kihelyezésére, fejlesztésre 32 millió forint áll rendelkezésre. 13 millió forintból kiépül a budai hegyeket behálózó információs rendszer. Mintegy 20 millió forint jut az erdőkép parkerdei szempontok szerinti alakítására, az erdők revitalizációjára. A megvalósult együttműködés nagyon fontos, de csak az első lépés a főváros környéki parkerdők felújításának programjában.

A Pilisi Parkerdő Rt. tervei elkészültek az egész budapesti erdőterület átfogó megújítására. A most megvalósult együttműködés folytatása lehetővé teszi a budai mellett a pesti oldali parkerdők közjóléti fejlesztését is. A jelenlegi munkák körében első lépés biztosítani az erdők megközelíthetőségét. Ezért minden kirándulóközpontnál felújítják a meglévő parkolókat. Ahol eddig nem volt, ott új parkolási lehetőséget alakítanak ki. Egy-egy napos hétvégén több száz autó összegyűlik a kirándulások kiindulási pontjainál. A kirándulók tájékoztatását komplex információs rendszer oldja meg. Ez egyrészt hasznos tudnivalókat, közérdekű információkat és a helyi látnivalókat bemutató táblákból áll. Az egyes információs pontokat irányító táblák hálózata köti össze. Ennek húsz évvel ezelőtt kihelyezett maradványait helyenként még lehet látni.

Az 500 új irányítótábla irányokat és távolságot jelöl, így mindenki eldöntheti, melyik turistautat szeretné igénybe venni. A parkerdőket látogatók kényelmét különböző berendezések szolgálják. A program keretében 40 asztalt, 160 támlás padot, 100 hulladékgyűjtőt helyeznek ki. Ugyanennyi meglévő berendezés festése és javítása történik. 500 útelzáró karó telepítésével akadályozzák meg az illegális behajtásokat. A Hármashatár-hegyen és a Nagy-réten erdei sportpályák kialakítása kezdődött. Az utóbbi helyszínen mozgássérültek számára is kialakítanak egy másfél kilométer hosszú tanösvényt, ahol a mozgásukban korlátozottak is élvezhetik az erdei környezetet. Az elöregedett fővárosi erdőkben fontos az erdőállomány revitalizációja. A hagyományos erdőgazdálkodási módszereknél költségesebb eljárásokkal – veszélyes fák kitermelése, kis területű fakitermelések, erdőszegélyek kialakítása, sétautak melletti bozótirtás – 1000 hektáron megújul a kirándulóközpontokat övező erdőállomány. Kiemelt figyelmet fordítanak a munkák során az erdőterületen lévő illegális hulladéklerakók megszüntetésére. Mintegy 1000 m3 háztartási szemetet, sittet és egyéb hulladékot kell elszállítani a területről. A történelminek nevezhető megállapodás a fővárosi erdőterület közvetlen közelében lakó három millió polgár számára biztosítja a jó levegőt és kikapcsolódási lehetőséget adó erdők szolgáltatásainak igénybevételét.

Sajtó számára további információ:
Lomniczi Gergely kommunikációs vezető 06-20-984-6134 lomniczi.g@bp-erdeszet.hu

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás