A madarak vonulását kutatják a folyóparti tábor lakói. Az így nyert adatok értékesek a tudomány és a természetvédelem számára.
Tábor az ökológiai folyosóban
Észak-Magyarország egyik fontos madárvonulási útvonala az észak-déli irányú Bódva folyóhoz kapcsolódik. A folyó partján idén immár 23. alkalommal tartotta meg az Aggteleki Nemzeti Park és a Magyar Madártani Egyesület a Bódva-völgyi Madárvonulás-kutató és Természetvédelmi Tábort. Az 1986 óta minden évben augusztustól október végéig működő tábor sátrait az utóbbi években Perkupa és Szalonna falvak között félúton szokták felverni, a folyó partján.
Tudományos kutatómunka
A környező bokrosokban és esetenként a folyó fölé felállított hálókkal a madarászok megfogják a madarakat, melyeket aztán lemérnek, meggyűrűznek és elengednek. A később ismét megfogott, vagy elhullottan megtalált madarak gyűrűjén lévő adatokat a megtalálók beküldik a budapesti Madárgyűrűzési Központba, ahol összesítik az adatokat. Az így nyert értékes információk sokat elárulnak a madarak életéről, különösen mozgásáról, vonulásáról. A magyarországi madárgyűrűzés száz éves évfordulója alkalmából nemsokára megjelenik a Madárvonulás Atlasza, amelyben az eddigi kutatások eredményeit összesítik. (Itt olvasható egy részletes cikk a centenáriumról).
A Bódvánál az elmúlt mintegy tíz évben ugyanazon helyeken, ugyanazon irányban állítják fel a hálókat – mondta el a Greenfo-nak Huber Attila, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai szakreferense. Amióta 2004-ben a tábor Actio Hungarica gyűrűzőhely lett, ez a standarditás hivatalosan is megkövetelt – tette hozzá a kutató. Emiatt hosszú távú monitoringnak is felfogható a táborban végzett tevékenység, mely egyrészt a madárvonulás kutatásából áll, másrészt az egyes fajok állományváltozásának nyomonkövéséből. Például a vörösbegyek száma az elmúlt öt évben növekedett, a barátposzátáké csökkent, de idén kiegyenlítődni látszik a két faj állománya. Egyébként ezen két faj a leggyakoribb a területen.
A gyűrűzéses kutatás segítségével az egyes fajok egyedeinek élettartamára is lehet következtetni. A kis énekesmadarak többsége az első vonulás során elpusztul, így az egy éves kort sem érik el. A megmaradó madarak 2-3 évig élnek, az 5 éves kor már matuzsáleminek számít. Ugyanakkor a bódvai táborban több 7 éves barátcinege is előkerült, sőt volt egy példány, amely kilenc éven keresztül évről évre megkerült.
Az eddig részletezettek mellett még sok további információt is gyűjtenek a madarakról a gyűrűzések és visszafogások során. Az adatokat terepnaplókba jegyzik fel, melyeket a tábor után feldolgoznak, és megküldenek a gyűrűzési központba. Minden befogott madárnál feljegyzik
-a fogás időpontját óra pontossággal,
-a háló számát (a háló körüli élőhelyet pedig évente dokumentálják fotókkal),
-a madár lábán elhelyezett gyűrű számát,
-a madár faját,
-korát,
-nemét,
-kondícióját (relatív skálán nullától nyolcig, illetve nullától háromig értékelik, hogy mennyi zsír és izom van az állaton),
-tömegét,
-szárnyának és harmadik evezőtollának hosszát,
-farokhosszát,
-farokformuláját, azaz az evezők egymáshoz viszonyított hosszát. Az utolsó nincs benne a kötelező minimumban, lemérésére általában nincsen idő. Egyes fajoknál további méreteket is fel kell venni a határozáshoz.
Minden magyar gyűrűn szerepel a Budapest felirat, és egy egyedi azonosító szám. Külföldi gyűrűs madár befogása esetén minden adatot pontosan rögzíteni kell, és meg kell küldeni a központba, ahol felveszik a kapcsolatot az eredeti gyűrűző ország központjával. 10-15 féle gyűrűtípus van, ugyanis az eltérő lábméretű fajokra eltérő nagyságú gyűrűt kell tenni.
2007-ben összesen 70 különböző faj egyedeit fogták meg a táborban, ez az év volt eddig a legjobb egyedszám tekintetében. Néhány ritkaság: 2007 október végén, nem sokkal a tábor zárása előtt fogtak egy királyfüzikét (szibériai faj, Magyarországon eddig nyolc alkalommal látták); szintén 2007-ben egy bajszos sármány, 1993-ban pedig egy karmazsinpirók akadt a hálóba.
Expressz fogyókúra
Mivel a madaraknak gyors az anyagcseréjűk, esetenként hamar leadják, vagy felveszik a jó kondíciójukat, ilyenkor gyorsan megváltozik szervezetükben az izom és a zsír mennyisége. Vonulás idején egy jó táplálkozó-helyen jól „felturbózzák” magukat, majd néhány nap alatt akár több száz kilométert is repülhetnek, és ezalatt elhasználják tartalékaikat, és lesoványodnak. Előfordult például, hogy a Bódvánál fogtak egy öt nappal korábban Lengyelországban jelölt szürkebegyet.
Hosszú távú vándorok
Leggyakrabban Olaszországban kerülnek meg a Bódva mellett gyűrűzött madarak, főként a rigók; mégpedig úgy, hogy lelövik őket – mondta Huber Attila. Szerbiában, Spanyolországban, Franciaországban és Horvátországban is szoktak itteni gyűrűre lelni. A legtávolabbi megkerülés Izraelben volt, egy csilp-csalp füzike jutott el odáig. Az Európából Afrikába vándorló madarak két csoportra oszthatók – egyik részük a Boszporuszon keresztül kel át a tengeren, a többiek pedig Giblaltárnál. A Bódvánál gyűrűzött madarak inkább az utóbbi felé mozozgnak.
Szemléletformálás és természetvédelem
A tábornak környezeti nevelési funkciója is van, a környékbeli iskolák, óvodák rendszeresen hozzák ide a gyerekeket. Tavaly mintegy húsz intézmény több, mint 1000 tanulója vett részt szabadtéri foglalkozáson. A gyerekek elkísérik a táborozókat a hálókhoz, megnézik a befogást, majd a táborban a gyűrűző-asztalt körbevéve testközelből megfigyelhetik a fogott madarakat, és láthatják, hogy hogyan folyik a gyűrűzés.
A Nemzeti Park számára a szemléletformálás mellett természetvédelmi szempontból is fontos a tábor működése, hiszen a park munkatársai az itt folyó munka révén képet kapnak a fajok költési sikeréről, állományváltozásairól. Idén például a cinegék elszaporodását mutatják az adatok.
További kérdés, hogy az élőhely hosszú távú változása hatására hogyan változik a vonuló madarak fajösszetétele. Ha sok éven keresztül rendszeresen megtartják a gyűrűzőtábort, ilyen kérdésekre is választ lehet kapni.
Lelkes önkéntesek
A tábor fő munkaerejét általános és középiskolások, egyetemisták, további önkéntesek alkotják. Vannak régi visszajárók, ezenkívül az Interneten és a Madártávlatban való meghirdetés nyomán új emberek is jönnek. A toborzás céljából a környéken tartott előadások viszont csak mérsékelt eredménnyel járnak. Egyetemisták viszont gyakorlatra is szoktak jönni.