Hirdetés
greenfo/mti

Románia az Európai Unió tagállamai között az utolsók között található a szélenergia-ipari beruházások tekintetében – hangzott el Bukarestben azon a konferencián, amelynek témája az újrahasznosítható energia volt.

Viorel Badea demokrata párti szenátor szerint Románia messze elmarad szomszédjaitól a szélenergia-iparba eszközölt beruházások tekintetében, hiszen míg Romániában jelenleg csak 9 megawatt áram termelhető a szélenergia segítségével, addig Magyarországon 127 megawatt, Bulgáriában pedig 78 megawatt termelési kapacitás létezik.

Romániában azonban jelentős fejlődési lehetősége van ennek az iparágnak, hiszen 14 ezer megawattra fejleszthető a termelési kapacitás, ami évente 23 ezer gigawattóra áram előállítására lenne képes. Egyelőre azonban a törvénykezés hiányosságai akadályozzák az iparág fejlődését. A szenátor példaként említette, hogy a romániai áramvezeték-hálózatot kezelő Transelectrica nem hajtott végre olyan tervmódosításokat, amely javítaná a délkelet-romániai Dobrudzsa régió összeköttetését az ország többi részével.

Az Agerpres hírügynökség az Erste Bank egyik tanulmányát idézi, amely szerint Romániának ez a régiója Constanta és Tulcea megyével együtt Európában a második legalkalmasabb terület a szélenergia kihasználására. Jelenleg a CEZ (Cseh Energetikai Művek) építi Dobrudzsa környékén Európa legnagyobb szárazföldi szélenergia-parkját, amelynek termelési kapacitását 600 megawattra tervezték.

Ez majdnem kétszer több, mint az öreg kontinens legnagyobb tervezett szélenergia-parkjának kapacitása, illetve majdnem háromszor többet termelne, mint Európa jelenleg működő legnagyobb hasonló létesítménye. A romániai beruházás értékét 1,1 milliárd euróra becsülik.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás