Hirdetés

A Greenpeace és az Avaaz átadta az első sikeres Európai Állampolgári Kezdeményezés aláírásait az Európai Bizottság épülete előtt John Dallinak, a Bizottság –GMO-párti- egészségügyi biztosának.

A Lisszaboni Szerződés elfogadásával 2009 decembere óta európai állampolgárok az Európai Bizottságot uniós jogszabályok megalkotására szólíthatják fel, amennyiben ügyük mögé tudnak állítani egy millió embert. A génmanipulált élőlények engedélyezésének ügye Magyarország számára különösen fontos, mivel hazánk az egyik leghatározottabb ellenzője a GMO-knak, és a mi elnökségi fél évünk alatt tárgyalják az engedélyezési eljárás szigorítását.

A Greenpeace és az Avaaz több mint 1 millió ellenőrizhető aláírást gyűjtött, melyek mind a 27 tagállamot lefedik – pontosan megfelelve a Bizottság által megszabott feltételeknek. A petíció felszólítja az Európai Bizottságot, hogy tiltsa be a génmódosított növényeket, amíg létre nem jön a génmódosított élőlények vizsgálatára egy új, független és etikus tudományos testület. Ez egybecseng a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek követelésével, melyben 2008 decemberében egyhangúlag arra szólították fel a Bizottságot, hogy reformálja meg az eddig minden felmerült génmódosított növénynek zöld utat javasló Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatalt és szigorítsa a GMO-engedélyezési eljárást. 

Az állampolgári kezdeményezésre az aláírásgyűjtés márciusban indult, miután a Bizottság a tudományos aggályok és többségi társadalmi elutasítás ellenére olyan génmódosított burgonya termesztését engedélyezte Európában, mely fontos gyógyszerekkel szemben rezisztenciát okozhat. Azóta Magyarország kezdeményezésére több tagország az Európai Bíróságon megtámadta a génmódosított burgonya engedélyezéséről szóló bizottsági döntést. 

„Ez az állampolgári kezdeményezés egy mérföldkő az európai demokrácia útján. Az európai polgárok közül több mint egy millióan felszólították a Bizottságot, hogy az európai mezőgazdaság jövőjét illetően a társadalomra hallgasson, és ne a biotechnológiai óriáscégek érdekeit szolgálja. Azt várjuk a Bizottságtól, hogy vegye komolyan a lakosság, az EU tagországok és a kutatók aggályait és cselekedjen az elővigyázatosság elve alapján” – mondta el Ricken Patel, az Avaaz ügyvezető igazgatója.

„Ez a több mint 1 millió európai polgár által támogatott kezdeményezés az Európai Unió demokrácia-tesztje. A kérdés az, hogy az EU foglalkozik-e a génmódosított növényeket körülvevő aggodalmakkal vagy a vegyipar lobbistáinak oldalára áll. Az európaiak biztonságos és fenntartható mezőgazdaságot szeretnének, de az EU még mindig képtelen ezt garantálni. Fel kell függeszteni minden GMO engedélyezést, amíg a génmódosított növények hatásait független szakértők meg nem vizsgálják”– tette hozzá Tömöri Balázs, a magyar Greenpeace GMO kampányfelelőse.

„Magyarország már eddig is rendkívül sokat tett, hogy megőrizze az ország génmódosítás-mentességét és hozzájáruljon Európa hasonló törekvéseihez. A január elsején kezdődő magyar EU-elnökség alatt újra megmutathatja az ország, hogy mennyire elkötelezett a természet, a mezőgazdaság és a fogyasztók védelme iránt. A Bizottság 2010 júliusában új javaslatot terjesztett elő, és Magyarország feladata, hogy elnöksége alatt részletes és alapos vitát szorgalmazzon a tagállamok között, és hogy aktív szerepet vállaljon a GMO engedélyeztetési folyamat szigorításában. A Lisszaboni Szerződés létrehozta az EU szintjén az állampolgári kezdeményezések lehetőségét. Örülök, hogy az emberek máris élnek vele, mint ahogy azt az Avaaz-Greenpeace kezdeményezés mutatja. A labda most az Európai Bizottság térfelén van, amelynek kellő figyelmet kell biztosítania a benyújtott GMO-moratóriumot követelő petícióra, hiszen ez az első Európai Állampolgári Kezdeményezés a szerződés életbe lépése óta” – hangsúlyozta Vetier Márta, a Greenpeace Magyarország EU szakértője.

Annak érdekében, hogy az aláírások átadása emlékezetes maradjon az Avaaz és a Greenpeace képviselői a Bizottság épülete előtt a világhírű aszfaltfestő művész, Kurt Wenner óriási farmot ábrázoló háromdimenziós alkotását állították ki.

A petíció megtekintése itt >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás