Semjén Zsolt, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökeként ragadozó madarak gyérítéséért és védett állatfajok vadászhatóvá tételéért lobbizik. Mi lesz a Kárpát-medencében élő állatfajok megóvására vállalt kötelezettséggel ? – kérdezi Gera Pál természetvédő nyílt levelében a miniszterelnök-helyettestől.
Semjén Zsolt január 18-án a Vadászati Védegylet elnökeként írt levelet Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek, amelyben azt javasolta, hogy egészítsék ki a hazánkban vadászható fajok listáját. Semjén több javaslatot is tett a vadászok megbecsültségének visszaállítására, több fajt is felsorolt, amelyre szívesen lőnének a vadászok. Csakhogy mindegyik védett állat.
Részlet a levélből:
” Felül kell vizsgálni a vadászható és nem vadászható fajok listáját.
A nemzeti sajátosságokra hivatkozva, az erdei szalonka tradicionális tavaszi vadászatát vissza kell állítani. A jelenleg folyó monitoring vizsgálatok eredményeit felhasználva kell meggyőzni az EU szakbizottságát arról, hogy a Magyarországon évente elejtésre kerülő 2000 db szalonka nem befolyásolja az európai állomány létszámát. Vadászhatóvá kell tenni azokat a fajokat, amelyek létszáma azt lehetővé teszi, ugyanakkor a 79/409. Tanácsi Irányelv II/1. nem tiltja (nyári lúd, kanadai lúd, barátréce, menyét, nyuszt, stb.)
Monitoring program keretében fel kell mérni a fenyőrigó, a vadgerle és a fürj állományát, melynek eredményei alapján átértékelhető lenne ezen fajok vadászhatóvá tétele is. A monitoring program keretein belül korlátozott hasznosításra is sor kerülhetne a zöldhatóságokkal történő egyeztetés után.
Ezen fajok vadászhatóvá tétele jelentős gazdasági hozadékkal is bírna a vadászati túrizmus fejlesztése során. Megnövekedne a külföldi vadászok érdeklődése, mely szálláshelyek, éttermek, vadászatszervező irodák részére is bevételt jelentene.
Ragadozó madarak gyérítése. Több mint két évtizede védelmet élvező ragadozóállomány oly mértékben elszaporodott, hogy az apróvadállomány minimális szintre történő csökkenésében egyik fő okként szerepel, de ugyanakkor a védett énekesmadarak létszámának csökkenésében is jelentős szerepet játszanak (egerészölyv, galambászhéja, barna rétihéja, holló). E tekintetben a gyérítésüket illetően javasoljuk az osztrák mintát alkalmazni….
… A nemzeti park igazgatóságok vadászatra jogosultsága alatt álló vadászterületeken (21 saját, 3 bérbe adott) folytatott vadgazdálkodás ellenőrzésével és felügyeletével kapcsolatos feladatokat is az Erdészeti, Halászati és Vadászati Főosztály hatáskörébe kell utalni az egységes szakmai irányítás megvalósítása, valamint a párhuzamosság megszüntetése érdekében. Ezt a feladatot jelenleg a Nemzeti Parki és Tájvédelmi Főosztály látja el.”
A teljes levél: Semjén Zsolt levele Fazekas-Sándornak (287 KB word)
Semjén úr szeretné, ha a jövőben alaposan átalakulna, kiegészülne a hazánkban vadászható vadfajok listája. Ez egyértelműen negatívan hatna a hazai élővilágra, és ellentétes azzal is, ami az új alkotmányban a Kárpát-medence élővilágának védelme és annak sokszínűségének megőrzése érdekében szerepel majd. Emiatt írt ma nyílt levelet Semjén Zsoltnak Gera Pál, aki évtizedekig a természetvédelemben dolgozott. A Fővárosi Állat- és Növénykert korábbi állatgondozója, a hazai vidravédelem kiemelkedő alakja, tucatnyi természetvédelmi kiadvány és könyv szerzője, Pro Natura-díjas természetvédő szerint akkor, amikor “nemzeti konzultáció keretén belül kikérték az emberek véleményét arról, szerepeljen-e az új alkotmányban az, hogy kötelességünk megőrizni a Kárpát-medence élővilágát, annak sokszínűségét”, elfogadhatatlan, hogy Semjén Zsolt madár- és emlősfajok vadászhatóvá tételére tesz írásbeli javaslatot.
Semjén Zsoltnak láthatóan fogalma sincs a hazai vadállomány helyzetéről – mondta ma a Hírszerzőnek Gera Pál. Véleménye szerint a miniszterelnök-helyettes által felvázolt elképzelések teljesen szembe mennek a szakma törekvéseivel. Jellemző például, hogy a természetvédelmi szakemberek körében jelenleg éppen a hazai menyétfélék védelmének a megerősítéséről folyik a diskurzus, ugyanis az utóbbi tíz évben visszaszorulóban van az állomány. Ennek oka elsősorban a szélsőséges időjárás: a nyári aszályok és az őszi-tavaszi belvizek miatt csökken a menyétfélék élőhelye.
A ragadozó madarak esetében túlzott elszaporodásról beszélni szintén nem lehet – ugyanis jelenleg senki nem képes megállapítani, hogy mekkora az állomány, mégpedig azon prózai oknál fogva, hogy az egyedszám felmérésére régóta nincs pénz. “De az gondolom mindenki számára ismert, hogy egyre többször fordul elő a ragadozó madarak mérgezése, ez biztosan nem a túlszaporodás irányába mutat” – említett még egy szempontot Gera Pál.
A teljes levél: Gera Pál nyílt levele Semjén Zsoltnak (44 KB word)
A Semjén Zsolt által említett összes állatfaj – a menyét kivételével – védett Magyarországon, sőt a barna rétihéja vagy a nyárilúd az uniós természetvédelmi program, a Natura 2000 úgynevezett jelölőfaja, vagyis kiemelt védelemben részesül – külföldön. A szalonka tavaszi vadászatát uniós jogszabály tiltja, azért mert ez a szaporodási időszak.
Gera Pál szerint Semjén Zsolt ezzel a javaslatával csak a külföldi, mindenekelőtt az olasz vadászok számára akarja megnyitni a hazai piacot, nem a magyar vadászoknak kíván kedvezni. Könnyen belátható ugyanis, hogy ha ők tömegével lőhetnék ki a magyar énekesmadarakat – mint ahogy ez illegális formában most is rendszeresen előfordul – akkor valószínűleg nagy számban jönnének Magyarországra.
A Magyar Nemzetnek az év elején adott interjújában a “vadászat méltóságának helyreállítását és a vadászokat érő méltánytalanságok megszüntetését” ígérte Orbán Viktor helyettese, akit a kormányváltást követően választottak meg az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökének.
Kapcsolódó anyagok
A korabeli hírek szerint Semjén képviselő úr is részt vett 2004 januárjában a Lónyai-erdőben tartott és utóbb nagy port kavart vadászaton, ami lónyai mészárlásként híresült el. A vadászatot Bige László nagyvállalkozó szervezte tizenegy (különböző pártállású) honatyának. A 11 milliós számla ellenében a gyanú szerint többszörös értékű vadat lőttek ki.
Nagyvállalkozó vadásztatta a képviselőket
A Bige Holding 11 milliós vadászata honatyáknak
Ilyen öldöklés még nem volt Lónyán
Kapcsolódó anyagok: