Jöttünk, láttunk, visszacsinálnánk 2.

2024. június 10.

blog

A Kárpát-medencét ma kultúrtájak uralják, ami különösen az Alföld lecsapolt és szabályozott árterein szembetűnő. A Kárpát-medencei vízgyűjtő a magyarok megtelepedéséig.

Az erdők és a víz kapcsolatát vizsgálják a Soproni Egyetem kutatói

2023. július 8.

Hírek

A tavalyi súlyos aszály a hazai erdőket sem kímélte, és világossá tette, hogy az erdők és a víz kapcsolata, a vizekkel való megfelelő gazdálkodás fontosabb, mint valaha. Nemrég jelent meg az Erdő és víz – Erdészeti vízgazdálkodás című kiadvány, melynek összeállításában kulcsszerepet játszottak a Soproni Egyetem kutatói.

Erdőssztyeppek mentén – kalandozás a Kárpát-medencétől Ázsiáig

2023. április 3.

Hírek

„Erdőssztyeppek hazánktól Mongóliáig” címmel tartott lebilincselő előadást Molnár Ábel Péter, a Szent István Egyetem doktori ösztöndíja a Körös-Maros Nemzeti Park Körösvölgyi Állatparkjában, ahol az Alföld jégkorszaki múltjától Eurázsián keresztül egészen Mongóliáig kalandozott a félszáz érdeklődővel.

Értékes erdők az Alföldön

2023. február 18.

Hírek

A Kiskunságban, a korábbi futóhomokon az erdészek alföldfásítási munkájának köszönhetően sikerült olyan növénykultúrát létrehozni, amely önmagában is értéket jelent, és nélkülözhetetlen szolgáltatásokat nyújt többek között a talaj- és a levegővédelem terén, valamint a helyi turisztikában. A KEFAG Zrt. által kezelt 57 ezer hektárnyi állami erdő télen is számos kirándulóhellyel és különlegességgel várja a látogatókat.

Még a legkisebb erdőssztyepp-foltok is nagy biodiverzitást őriznek

2023. január 8.

Hírek

Az Alföldön számos erdőssztyepp-folt és kunhalom védi szigetként a hajdani élővilágot. Az Ökológiai Kutatóközpont egyik legújabb kutatásában e fragmentált élőhelyek biodiverzitását térképezték fel, és azt találták, hogy kis méretük ellenére is hatalmas természetvédelmi értékkel bírnak.

Hogyan lehetne megóvni a maradék kevés erdőssztyeppénket?

2022. december 25.

Hírek

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Vegetációökológiai Kutatócsoportjának munkatársai osztrák és amerikai kutatókkal közösen vizsgálták az erdőssztyeppek kialakulásáért felelős tényezőket. Magyarország természetes növényzetének jelentős részét erdőssztyepp képezi, míg tőlünk nyugatra ez az életközösség rendkívül ritka, csupán Ausztria és Csehország néhány pontján található meg.

ER Füzetek 2.: Az újszentmargitai Tilos-erdő Erdőrezervátum

Kiadványok

Megjelent az ER Füzetek második száma, amely az újszentmargitai Tilos-erdő Erdőrezervátum egységes alapfelmérésének eredményei alapján mutatja be ezt a varázslatosan szép és érdekes természetvédelmi szentélyt. Kapcsolódó cikk >>>

Milyen egy “háborítatlan vadon”?

2020. június 25.

Hírek

Elsőként a Hortobágyi Nemzeti Parkban jön létre a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő övezeti rendszer. Felmérték az “érintetlen” újszentmargitai Tilos-erdő Erdőrezervátum aktuális állapotát.

Magyarországon ide nem kellenének fák

2020. május 4.

Hírek

Átfogó kutatás bizonyítja, hogy a sztyeppébe hajló környezeti feltételekkel rendelkező Duna–Tisza közén biztosan nem jó ötlet újabb erdőket telepíteni. Míg máshol a fák javítják a talaj vízellátottságát, itt ellenkező hatást érnek el, az elsivatagosodás veszélyét növelik.

Nehéz előre jelezni, mi vár az erdőssztyeppekre

2018. június 2.

Hírek

Az erdőssztyeppeket kiemelkedően nagy élőhelyi sokféleség jellemzi, különböző típusú és eltérő méretű fás és fátlan közösségek és a köztük levő szegélyek időben és térben összefüggő komplex rendszerével.Mit érdemes tudni az eurázsiai erdőssztyeppekről? Milyen veszélyek fenyegetik őket?