Van-e szerepe a bioszférának a klíma és a fenntarthatóság válságában?

2023. február 25.

Hírek

Egy életet töltöttem el erdei fák (hazai fenyők és lombos fák) genetikailag meghatározott klíma-érzékenységének, stabilitásának vizsgálatával. A jövő klímák hatásának valós idő-alapú (nem modellező) előrevetítésére egy olyan módszert fejlesztettem, amit világszerte átvettek és alkalmaznak. Hol veszett el a biológiával foglalkozók vészkiáltása a biodiverzitás kríziséről? Mátyás Csaba akadémikus, egyetemi tanár írása a Greenfonak.

A koros tölgyek követik az eukaliptuszokat?

2021. október 10.

Hírek

Egyharmaddal fogják növelni fotoszintézisük mértékét az idős tölgyfák a  légköri szén-dioxid 2050-re várható átlagos növekedésére reagálva – derítették ki a Birminghami Egyetem kutatói.

Meglepő, hogy mitől romlik a városi gyerekek látása

2021. augusztus 25.

Hírek

Több zöld felületre van szükség a diákok éles látásának megőrzéséhez: a zöld környezet ugyanis csökkentheti a rövidlátás kialakulásának kockázatát – állapította meg egy kínai kutatás.

Zöld hidrogén

2020. szeptember 24.

Hírek

A nukleáris alapon előállított hidrogént is tiszta hidrogénként kellene elismerni – mondja Kaderják Péter, az ITM energia-ügyekben illetékes államtitkára. Nocsak! Lássuk: hogy’ kerül Paks a hidrogén-kérdésbe, s mi a csúsztatás ebben a mondatban!

A növények tehetnek mindenről

2019. augusztus 10.

Hírek

A világban a növények uralkodnak. Ők diktálják a szabályokat, mi csak alkalmazkodunk. Ha azt gondoljuk, hogy erősebbek vagyunk náluk, meg fognak tanítani rá, hogy hol a helyünk: hogy csak átmeneti vendégek voltunk az otthonukban, és hogy a vendégség véget ért.

A fák is érzik a klímaváltozást. Vajon meddig tudnak küzdeni ellene?

2019. május 21.

Hírek

A korábbi adatokhoz képest sokkal több szén-dioxidot nyelnek a szárazföldi növények egy új kutatás szerint. A tudósok mindebből arra következtetnek, hogy az anyaföld is megérezte a klímaváltozást, és foggal-körömmel küzd ellene. A kérdés az: meddig képes rá.

A hőmérséklet emelkedésével a világ vizei még kékebbek lesznek

2019. február 5.

Hírek

A melegedés hatására megváltozik a fényt elnyelő és visszaverő fitoplanktonok, azaz a tengerek és óceánok apró organizmusainak összetétele. A következő évtizedekben egyre kevesebb lesz belőlük a vizekben, ami 2100-ra a világ vizeinek felében színváltozást okoz.

Vastagabb levelet növesztenek a növények – és ez nem jó

2018. október 7.

Hírek

Vastagabb levelet növeszt a növények nagy része a légkör növekvő szén-dioxidszintje miatt. Ennek a fiziológiai elváltozásnak komoly következményei lehetnek a Washingtoni Egyetem kutatói szerint. Felfedezték, hogy a vastagabb levelű növények súlyosbíthatják a klímaváltozás hatásait, mivel kevésbé hatékonyak a légköri szén megkötésében.

Oxigéntermelő lakóházak a jövő nagyvárosainak

2017. január 7.

Hírek

Olyan környezetbarát toronyház épül Tajvan fővárosában, ami a tervek szerint 230 tonna szén-dioxid megkötésével járul majd hozzá a város levegőjének tisztításához. A szokatlan spirál formájú épület teraszait fával ültetik be, így segítve a környezet terhelésének csökkentését.

Bioüzemanyag mesterséges fotoszintézissel

2016. június 4.

Hírek

Mesterséges fotoszintézissel állítottak elő bioüzemanyagot a Harvard Egyetem kutatói, az általuk létrehozott technológia drasztikusan csökkentheti a bioüzemanyagok előállításához szükséges tömeges méretű növénytermesztést, hatékony eszköz lehet a klímaváltozás elleni harcban.