Alapfokú géntechnológia – No4 Mellékhatások

2024. július 11.

blog

A Szájer József (Fidesz) által 2011-ben jegyzett Alaptörvényünk máig 13 módosításon esett át, ami nem a kellően átgondolt tartalmakra jellemző. Mindezek ellenére a biológusoknak leginkább szemet szúró, elmaszatoló szövegezési baklövése máig változatlan.

Alapfokú géntechnológia – No3 A GMO-piac ígéretei

2024. július 5.

blog

A növény-géntechnológia piaca kezdetektől nem is kevéssel többet ígért, mint a maximum, de nem közvetlen szólt a fogyasztókhoz. Igénybe vette ehhez a területen dolgozó kutatókat, akik ezzel akaratukon kívül átmenetileg politikai játszma részeseié váltak.

In memoriam Pusztai Árpád

2022. január 25.

Hírek

Pusztai Árpád (1930. szeptember 8. – 2021. december 17.) biokémikus és táplálkozási szakember, 36 évet töltött a skóciai Aberdeenben, a Rowett Kutatóintézetben. A növényi lektinek világszakértője, 270 anyagot és három könyvet írt a témában.

A nektarintól az ősztarinig

2019. február 6.

Hírek

Termesztett fajhibridek – Szilszi, kajva, nektaszil, őszkajva, szilresznye és társaik. Géntechnológia a gyümölcspiacon. Darvas Béla tudománykövetése.

Új nemesítési technikák és génmódosítás

2018. szeptember 11.

Hírek

A géntechnológia viharos ütemű fejlődése élesen veti fel a modern kutatás és technológia alapdilemmáját: megtehetjük-e mindazt, amire amúgy képesek vagyunk? A DDT-től a Contergan-tragédiáig számos intő példa mutatja, hogy a válasz semmiképpen sem lehet az „igen”.

GMO-szabályozás alá kerüljön-e a genomszerkesztés?

2018. június 20.

Hírek

Nagy István agrárminiszter az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága előtt tett nyilatkozata, amit nem ismételt meg az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága előtt, nagyon gyors lépést váltott ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezetőinél, akik ma Dunaharasztiban elnökségi ülést tartottak.

GMO-haiku – Génmentes tündérmesék

2018. március 28.

Hírek

Lezsák Sándor magyar-történelem szakos tanító (MDF → Fidesz) különleges elképzelésével írta be magát a hazai géntechnológia történetébe. 2002-ben ezt jegyezték fel tőle: „A legnagyobb probléma az, hogy a genetikailag manipulált élelmiszerek fogyasztását követően nem tudjuk, hogy a bevitt idegen gén a mi génjeink mely részébe épül be”. Vajon miként képzelte el a népfőiskolát szervező honatya… Tovább »

A genomszerkesztés svájci csacskája

2018. március 7.

Hírek

A géntechnológia termékei messze változatosabbak és sokszínűbbek, mint idehaza ma gondolják. Tapasztalom, hogy az alkalmazott (nem is elméleti) genetikával kapcsolatos hétköznapi megértés nálunk elképesztően alacsony szintű. Sokan úgy törnek az ügy fölött pálcát, hogy nem is tudják, hogy miről mondanak ítéletet.