A környezet változása – Az egész világra kiterjedő gleccsernövekedés és fokozódó szárazság

2024. november 8.

Hírek

A gleccserkutatás nagyasszonya, Jean Grove (1927-2001), akinek a kis jégkorszakkal foglalkozó első könyvpublikációt köszönhetjük, számtalan, az egész világon végzett jégmagvizsgálat eredményeinek ismeretében azt hangsúlyozta, hogy a fejlett középkori kultúra éghajlati optimumát több olyan évszázad követte, amelyben a lehűlési hullámok a gleccserek újabb és újabb terjeszkedéséhez vezettek.

Globális lehűlés: A kis jégkorszak

2024. november 6.

Hírek

A ‘kis jégkorszak’ fogalma az 1930-as évek végén François Matthes (1875-1949) amerikai glaciológus révén vált ismertté. Az elnevezés az észak-amerikai gleccserelőretörésekről szóló jelentésben bukkant fel először, majd egy tanulmány címében, amely a Yosemite-völgy gleccser-morénáinak geológiai magyarázatával foglalkozott.

A globális lehűlés lehetséges okai

2024. november 5.

Hírek

A kis jégkorszak okai homályosak, ami elsősorban a csekély számú forrásanyaggal függ össze. A globális lehűlés legkézenfekvőbb magyarázatának a naptevékenység enyhe visszaesését tekintik. Kínában, Japánban és Koreában a késő ókorig visszanyúló feljegyzések alapján feltűnt a megfigyelőknek, hogy a 17. század végén nem voltak napfoltok.

A pocsolyatérkép legendája

2024. május 7.

blog

A hazai természetvédők egyik gyakran hivatkozott dokumentuma a pocsolyatérképként emlegetett ábra. Legyen az a klímaváltozás miatt aggódó laikus vagy vízgazdálkodással foglalkozó profi kutató, nem megkerülhető ez a térkép. Toposzként kíséri végig a vízzel és a klímaváltozással kapcsolatos vitákat és hangos megnyilvánulásokat.

Jégkorszak Németalföldön

2024. február 2.

Hírek

A ma már Rotterdamhoz tartozó Delfshaven halászfalunál 1565. január 2-án jéghegy tűnt fel, ami elállta a Nieuwe Maas folyó torkolatát, és a helyiek hajói nem tudtak kifutni a tengerre. A rendkívüli eseményt olajfestményen idézte fel Cornelis Jacobsz van Culemborch németalföldi festő.