Hírek
Sok területen mutathatók ki egyértelmű reakciók: védekezés az eső, a hideg vagy a hó ellen, változások a ruházatban, az építkezésben, a fűtésben, illetve a fakitermelés módjában. A hosszabb ideig tartó fűtési időszakoknak nemcsak költségkihatásai, hanem környezeti hatásai is voltak. Megnőtt a faszükséglet, és ez hiányhoz, illetve összetűzésekhez vezetett, hogy ki használja fel a tartalékokat.
Hírek
A ‘kis jégkorszak’ fogalma az 1930-as évek végén François Matthes (1875-1949) amerikai glaciológus révén vált ismertté. Az elnevezés az észak-amerikai gleccserelőretörésekről szóló jelentésben bukkant fel először, majd egy tanulmány címében, amely a Yosemite-völgy gleccser-morénáinak geológiai magyarázatával foglalkozott.
Hírek
Annak ellenére, hogy vannak eltérések a datálásban, a szerzők nagy része egyetért abban, hogy a késő ókorban elromlott a klíma. Helmut Jäger szerint már az i. sz. 250 körül jelentkeztek a hidegebb telek, nedvesebb éghajlat kíséretében, és ez északon kb. i. sz. 750-ig, akontinensen pedig a 9. századig tartott. A lehűlés a kora középkori pesszimumban… Tovább »
Hírek
Európa lakossága feltartóztathatatlanul növekedett és korábban soha nem tapasztalt nagyságrendet ért el. A települések létrejöttének sem politikai, sem kulturális okok nem tudtak határt szabni: a fejlett középkor az erdőirtások és a félreeső területeken, határmezsgyéken, középhegységekben, a magas Alpok völgyeiben és a fjordok mentén végbemenő falualapítások kora volt.
Hírek
A kultúrnövények termesztési határára vonatkozóan egyértelműek a fejlett középkorból származó leletek: az Alpokban az erdőhatár 2000 méter fölé húzódott, ez olyan érték, amely nem éri el ugyan a bronzkori optimumot, de jóval a 20. századi érték felett van. Az erdőhatár a teljes ökológiai rendszer eltolódásának a mutatója:
Hírek
Egy kisebb jégkorszak vetett véget az Oszmán Birodalom tündöklésének és járult hozzá a tizenöt éves háború 1606-os lezárásához egy most publikált kutatás szerint.