A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Budapesti Helyi Csoportja minden évben ellenőrzi a fokozottan védett szalakóták számára a Felső-Kiskunságba is kihelyezett mesterséges odúkat. A faj jellemzően 3-5, ritkán 6 tojásos fészekaljakat rak, de időnként ennél nagyobb fészekaljaméretek is előfordulnak.
mesterséges odú
Az EU támogatja a szlovák-magyar kék vércse és a túzok megőrzést
A kék vércse és a túzok állományok drámai mértékben csökkentek az elmúlt évtizedekben bizonyos régiókban. Szlovák és magyar ornitológusok hosszú ideje együttműködésben dolgoznak e 2 faj populációjának megerősítésén. A most induló „Steppe on border” LIFE projekt azon élőhelyek javítására összpontosít, ahol mindkét faj előfordul, különösen a határ menti régióban.
Félmilliós hernyóhiány Gödöllőn
A Gödöllői Erdészeti Arborétum mesterséges odútelepén 38 énekesmadár-pár költötte ki a fiókáit, akiknek az etetéséhez a tavaszi időszakban több mint félmillió hernyót zsákmányoltak, nagyban segítve így az értékes növénygyűjtemény védelmét.
3 napig Kecskemét a szalakótavédelem nemzetközi fővárosa
A hosszútávon vonuló madarakra – mint amilyen a gyönyörű kék madarunk, a szalakóta is – rengeteg veszély leselkedik vándorútjuk során. Ezért ezeket a fajokat nem elég csak a költőhelyükön védeni, nemzetközi összefogásra van szükség, és speciális fajvédelmi terveket kell készíteni.
A baglyok költését is segíthetjük műfészkekkel
A hazai baglyok egy része lakott területen is él, jelenlétük a városokban elősegíti a sok problémát okozó kisrágcsálók biológiai úton történő ritkítását. A baglyok nem tudnak fészket építeni, így a mi segítségünk nagyon fontos a szaporodásukhoz.