A talajállatok és az urbanizáció negatív és pozitív hatásai az éghajlat függvényében

2023. január 8.

Hírek

Nem is gondolnánk, hogy a lábunk alatt mennyi élet van, akár egy városi kiskertben is. Jó példa, hogy egyetlen gramm talajban akár tíz milliárd mikroba is élhet, egy maroknyi talajban több ezer szabadon élő (vagyis nem parazita életmódú) fonálféreg él és egy négyzetméteren a pár ezertől akár százezres nagyságrendig fordulnak elő ugróvillások és talajlakó atkák.

Vegyszerek helyett mikrobák – konferencia a termőföldek megújításáról

2016. augusztus 31.

Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia Székháza

Sajtótájékoztatók

Valóban silányabb kenyeret eszünk, mint nagyapáink? Mitől fosztották meg termőtalajainkat a műtrágyázás és a kémiai növényvédelem évtizedei? Hogyan segíthetik egy fenntarthatóbb mezőgazdaság kialakítását a baktériumok, algák és gombák? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresik a választ a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Mikrobiológiai Társaság konferenciáján, amelyet az Amerikai Mikrobiológia Társaság támogat.

Szennyvízzel működik az elektronhorgász mikrobaelem

2013. szeptember 18.

Hírek

Amerikai mérnökök olyan eszközt fejlesztettek ki, amely szennyvízből áramot hoz létre a szerves anyagot felfaló mikrobák segítségével. A mikrobaelem a szennyvíz energiatartalmának 30 százalékát képes kivonni, ami megfelel a mai fotovoltaikus, azaz a fényenergiát elektromos energiává alakító napelemek hatékonysági fokának.

Olajfaló mikrobák kérdőjelei

2011. augusztus 10.

Hírek

Hihetetlen gyorsasággal táplálkozó mikrobák segítettek megtisztítani az olajtól a katasztrófa sújtotta Mexikói-öböl vízfelszínét, ám azt nem tudni, hogy a mikroorganizmusok mire használták fel az így nyert hatalmas energiamennyiséget – derült ki egy új tanulmányból.