Hírek
A madárgyűrűzés alkalmazása csak nemzetközi összefogással lehetséges, amely mind a határon túli együttműködés, mind a tudományos eredmények révén segíti a vonuló madarak védelmét – mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) konferenciájának megnyitóján Tatán.
Hírek
Európa-szerte elterjedtek voltak a kistestű emlősök, de az urbanizáció miatt évről évre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az Emlőstani Szervezet arra kéri a kertes házban élőket, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, mert a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket. Az MME sünvédő tippjei.
Programok
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madárbarát Települések Országos Szövetségével (Matelosz) közös pályázatot hirdet települések részére az Év Madárbarát települése cím elnyerésére. A mintaprojektre olyan önkormányzatok pályázhatnak, amelyek már tettek lépéseket annak érdekében, hogy az ember és a természet összhangja újból létrejöhessen, és amelyek közterületein, intézményeiben már vannak kihelyezve madárvédelmi eszközök (odúk, odútelepek).
Hírek
Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért is fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.
Hírek
A 2024-es év madarának választott kerecsensólyom a hazai természetvédelem egyik ikonikus faja. Az Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt arra törekszik, hogy a faj állománycsökkenését megállítsa és az újra növekedésnek induljon az észak-alföldi régióban. Idén a projekt két mintaterületén, a Jászságban és a Hevesi síkon 7 fészekaljban összesen 22 fiatal kerecsensólymot jelöltek meg műholdas… Tovább »
Hírek
Első, második és negyedik helyezéseket ért el Magyarország a 32. Európai Madármegfigyelő Napok rendezvényen 2024-ben. A három leggyakoribb megfigyelt madárfajunk: seregély, nyári lúd, tőkés réce
Hírek
A Madárbarát Települések Országos Szövetsége felmérte alapító önkormányzatai természetvédelmi gyakorlatait. Vannak települések, ahol nagyon sok mindent hajlandók megtenni az élővilágért. Nemcsak odúkat helyeznek ki, hanem például odafigyelnek arra is, hogy őshonos és a madaraknak táplálékot adó cserjéket telepítsenek vagy meghagyjanak odvasodó fatörzseket, holtfákat a parkokban. Ők már felismerték, hogy csak akkor maradhat élhető egy település,… Tovább »
Hírek
Az Európai Madármegfigyelő Napok programot a Nemzetközi Madárvédelmi Tanács, a BirdLife International indította 1993-ban. Az eseményhez azóta közép-ázsiai partnerek is csatlakoztak, így a hagyományosan október első hétvégéjére meghirdetett rendezvény immáron két kontinens őszi madárvonulásáról gyűjt adatokat a lakosság segítségével. A program magyarországi koordinátora hazánk BirdLife képviselője, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Hírek
Az Ecology and Evolution szaklapban frissen publikált magyar kutatás szerint a hím parlagi sasokat jobban tizedelheti a mérgezés, mint a tojókat. Az MME az Állatorvostudományi Egyetem Molekuláris Ökológia Kutatócsoportjával és a nemzetipark-igazgatóságokkal együttműködve már több mint 20 éve követi nyomon a hazánkban fészkelő parlagi sasok túlélését. Ennek legfontosabb oka, hogy az elmúlt évtizedekben több mint… Tovább »
Hírek
A tömeges őszi gyülekezés a kék vércsék egyik jellegzetes viselkedése. Az eddigi rekord 43 helyen mintegy 11 160 példány volt 2014-ben. Az MME Kékvércse-védelmi Munkacsoportjának beszámolója alapján, szinte napra pontosan tíz évre rá, 2024. szeptember 18-án megdőlt a rekord, 11 751 éjszakázó kék vércsét számoltak 49 helyen a Pozsonyi-síktól Magyarország síkvidéki- és hegylábi területein át,… Tovább »