Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba. Olyan helyekre, ahol éppen ezért hónapokra le kell állítani a munkálatokat vagy az illegálisan folytatott munkavégzés a teljes kolónia, a tojások, a kotló és etető madarak, illetve a fiókák pusztulását okozhatja.
MME
Fókuszban a fülemülesitke – szinte észrevétlenül veszítjük el a nádasok e parányi lakóját
A mindössze 12 grammnyi fülemülesitke országokon átívelő összefogást indított el. Ez a rejtőzködő életmódot folytató, nádasokhoz kötődő madár Európa egyik veszélyeztetett énekesmadara, amelynek sorsa egyre inkább összefonódik a klímaváltozás és az élőhelyvesztés okozta nehézségekkel.
Tavaszi természetles és a kék vércsék titkai
Miért nélkülözhetetlen a magyar természetvédelmi munkában pl. a szemléletformálásban, az élőhelyvédelemben, a kerecsensólyom, kékvércse, rákosi vipera, vagy a túzok fajvédelmi programokban a kormány által sokat szidott Európai Unió Life pályázati rendszere?
Indul az idei Tavaszi természetles, a velünk élő madarak, kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök lakossági megfigyelési akciója
Az MME Tavaszi természetles programja minden évben április 1 – június 30. között kínál újabb lehetőséget arra, hogy a lakosság is bekapcsolódhasson a környezetünkben található élőlények – ebben az esetben a madarak mellett a kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök – megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.
A világállomány sorsa a tét: hazatértek a magyar tudósok a kék vércsék angolai fővárosából
Hazatért az angolai Falcopolisból, a világ legnagyobb ragadozómadár-telelőhelyéről az ornitológusokból és filmes szakemberekből álló magyar expedíció. A Kékvércse-védelmi Munkacsoport útjának elsődleges célja a vércsék telelőhelyének védetté nyilvánítása és az illegális vadászat visszaszorítása.
Lezárult a 3. Téli madárles lakossági madárszámlálási akció
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Téli madárles címmel 3. alkalommal hirdette meg a 9 héten át tartó, nagy sikerű országos madárszámlálást 2024 december 28 – 2025 február 28. között.
Emberre és háziállatokra is veszélyes méreg végezhetett egy fokozottan védett parlagi sassal
Újabb tömeges madármérgezés történt Pest vármegyében, a törvénytelenül kihelyezett, emberre, házi- és vad állatokra is veszélyes méregnek most egy fokozottan védett parlagi sas, 8 védett egerészölyv és 5 holló esett áldozatul. A 2021-es turai tömeges madármérgezés óta nem tapasztaltunk hasonló esetet Magyarországon. Különösen aggasztó, hogy Sülysáp külterületén talált méreg emberre és házi állatokra is nagyon… Read more »
Elkészült a telelő erdei fülesbaglyok 2025. évi országos lakossági felmérésének összesítése
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén. A most elkészült összesítés alapján az összefogás ismét sikeres volt, a beérkező adatokból kiderült, hogy a számolás idején hazánk legalább 640 településén, 1 037 helyszínen, 13 867 erdei fülesbagoly telelt.
Elkészült a 2025. évi 22. országos és a 8. pannon-régiós sasleltár
A 613 (tavaly 644) magyar, szlovák, szlovén, cseh, szerb és román madártani szakember az egy időben végzett megfigyelések miatt „sasszinkronnak” nevezett számláláson a Kárpát-medence szinte valamennyi jelentős sas- és sólyomtelelőhelyét felmérte, így a lehető legpontosabb képet kaphattuk a nálunk tartózkodó ragadozómadár-fajokról és ezek egyedszámáról.
Rekorddal zárult a 2024-es kerecsensólyom év Magyarországon
Rekordszámú fiókát neveltek 2024-ben a tavalyi év madarának választott kerecsensólymok Magyarországon. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a nemzetipark-igazgatóságok munkatársai 200 fészket foglaló pár 530 fiókáját regisztrálták.