Megjelent a Magyarország harkályai című könyv

2024. november 27.

Hírek

Magyarországon eddig még nem adtak ki olyan könyvet, amelyik a harkályokról, erről a rendkívül népszerű madárcsoportról szól. Az MME tagjai által írt, most megjelent kötet mind a 9 magyarországi harkályfajt részletesen bemutatja. A 24 szerző és 60 természetfotós által összeállított, 300 fotót tartalmazó, 544 oldalas könyvben minden megtalálható, amit a harkályokról tudunk.

Magyarország harkályai

Kiadványok

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagjai által írt, 2024 novemberében megjelent kötet mind a 9 magyarországi harkályfajt részletesen bemutatja. A 24 szerző és 60 természetfotós által összeállított, 300 fotót tartalmazó, 544 oldalas könyvben minden megtalálható, amit a harkályokról tudunk.

Megszámolták a sirályokat Magyarországon

2024. november 27.

Hírek

A felmérés ideje alatt dankasirályból észleltek a legtöbbet, összesen 50 001 egyedet számláltak. Győrben megtalálták azt az ezüstsirály példányt is, amit még 2010-ben jelöltek meg fiókaként Litvániában.

Sünhotel az egyetemen? Pécsen átadták

2024. november 26.

Hírek

Madáretetőket és a hallgatók által készített egyedi grafikájú madárodúkat, valamint az ökológiai diverzitást elősegítve denevérodúkat helyeztek ki a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) parkjába, amelyet madárbarát környezetté igazítva az intézmény megkapta a Madárbarát Munkahely címet.

Áttelelő fehér gólyák Magyarországon

2024. november 23.

Hírek

Az MME-hez késő ősszel és télen rendszeresen érkeznek aggódó bejelentések itthon maradt fehér gólyákról. Magyarországon 2004/2005 tele előtt csak elvétve fordultak elő ilyen esetek, azóta viszont minden télen itthon marad néhány példány. Ezek a madarak nem betegek vagy sérültek, a természetes alkalmazkodási viselkedés részeként maradnak itthon a vonulás helyett, melyhez a klímaváltozásnak is köze lehet.

A vonuló madarak védelmét segíti a madárgyűrűzés

2024. november 7.

Hírek

A madárgyűrűzés alkalmazása csak nemzetközi összefogással lehetséges, amely mind a határon túli együttműködés, mind a tudományos eredmények révén segíti a vonuló madarak védelmét – mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (EURING) konferenciájának megnyitóján Tatán.

Veszélyben a sünök – 10 év alatt 30%-kal csökkent az állományuk

2024. október 29.

Hírek

Európa-szerte elterjedtek voltak a kistestű emlősök, de az urbanizáció miatt évről évre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az Emlőstani Szervezet arra kéri a kertes házban élőket, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, mert a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket. Az MME sünvédő tippjei.

Az MME újra meghirdeti az Év Madárbarát települése pályázatot!

2024. október 19. - 2024. november 15.

Helyszín: országos pályázat

Programok

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a Madárbarát Települések Országos Szövetségével (Matelosz) közös pályázatot hirdet települések részére az Év Madárbarát települése cím elnyerésére. A mintaprojektre olyan önkormányzatok pályázhatnak, amelyek már tettek lépéseket annak érdekében, hogy az ember és a természet összhangja újból létrejöhessen, és amelyek közterületein, intézményeiben már vannak kihelyezve madárvédelmi eszközök (odúk, odútelepek).

A lakosság és az önkormányzatok műfészkek, költőládák kihelyezésével segíthetik a településlakó, rágcsálópusztító baglyok költését

2024. október 15.

Hírek

Magyarország tíz fészkelő bagolyfajából öt lakott területeken is él vagy kimondottan emberkövetőnek számít. Települési jelenlétük azért is fontos, mert ezek a madarak elsősorban kisrágcsálókkal táplálkoznak és fiókáikat is ezekkel etetik. Így biológiai úton segítenek kordában tartani a városokban is problémát okozó egereket és patkányokat.

Turulok nyomában GPS jeladók és keresőkutyák segítségével

2024. október 10.

Hírek

A 2024-es év madarának választott kerecsensólyom a hazai természetvédelem egyik ikonikus faja. Az Európai Unió által támogatott LIFE SakerRoads projekt arra törekszik, hogy a faj állománycsökkenését megállítsa és az újra növekedésnek induljon az észak-alföldi régióban. Idén a projekt két mintaterületén, a Jászságban és a Hevesi síkon 7 fészekaljban összesen 22 fiatal kerecsensólymot jelöltek meg műholdas… Tovább »