Hírek
Az Orbán-kormány milliárdnyi közpénzből fenntartott “udvari zöldrefestő” szakmai műhelye a Klímapolitikai Intézet hűen kiszolgálja a rezsim antizöld propagandáját. Legutóbbi megújuló energiával kapcsolatos nyilatkozatukat több ponton cáfolja az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportja.
Hírek
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak nemrégi publikációja nyomán megjelent néhány sajtóhír, amelyek üzenete félrevezetheti a közvéleményt a megújuló energiaforrások magyarországi alkalmazási lehetőségeiről. Erre reagált az ELTE energiaföldrajzzal és energiatervezéssel foglalkozó kutatócsoportja.
Hírek
Bár az Orbán-kormány lassan felfedezni látszik a Magyarország földje alatti, nagy mennyiségű, mindeddig kihasználatlan hőt, az energiahatékonyság, a szél- és biogáz-hasznosítás hatványozott ösztönzéséről továbbra sem hallani. Sőt, újabban a tervezett napenergia-fejlesztéseket is ellehetetlenítik.
Hírek
A hazai energiaárak példátlan mértékű növekedésének indokaival kapcsolatban az elmúlt időszakban félrevezető információk serege látott napvilágot (lásd pl. Nemzeti Konzultáció kommunikációja). Időszerű néhány energiagazdálkodási alapvetés felidézése az objektív forrásból tájékozódni vágyó nyilvánosság számára.
Hírek
Bár a hazai hatóság váratlanul kiadta a – mai áron 5150 milliárdba kerülő – Paks 2-es fejlesztés fő, úgynevezett létesítési engedélyét, a leglényegesebb lépések további hozzájárulást igényelnek. A hatóság a kiadott engedély ellenére sem fogadta el a kérelembe foglalt úgynevezett előzetes biztonsági jelentést. Ennek híján pedig semmilyen, a biztonságot érintő építkezés nem indulhat el.
Hírek
Palkovics László technológiai és ipari miniszterjelölt parlamenti szakbizottságok előtt tartott beszámolóinak szélenergiával kapcsolatos megfogalmazásai kapcsán az ELTE TTK Energiaföldrajzi kutatócsoportja az alábbi állásfoglalást hozza nyilvánosságra.
Hírek
A greenfo hírháttér podcastja 5. részének témái: Naperőművi csatlakozási stop Magyarországon, ez kit, hogyan érint? Mi az a közösségi energia? Miért és hogyan akarja az atomlobbi lenyúlni a hidrogéngyártást? Mire jó az energiaföldrajz, és elfogynak a fizika- és kémiatanárok – íme a zsákutcás jövő. Lehet-e a lusta kertész módszere, a permakultúra, a túlélésünk záloga?
Hírek
Az atomerőművek iránti lelkesedést árnyalnia kellene annak a ténynek, hogy – a teljes életciklusra vetítve – az uránércben rejlő energiának csak a 1,5 %-a hasznosul! A megújulóenergia-alapú technológiák fejlődése és árzuhanása a végső csapás, ami azt eredményezi, hogy biztonságos atomerőművek piaci alapon többé nem építhetők. Ezzel magyarázható, hogy az atomipar már csak tisztességtelen eszközökkel tud… Tovább »
Hírek
Az EnergiaEgyetem második kerekasztalbeszélgetése a decentralizált szivattyús energiatárolás Magyarországi lehetőségeit járta körbe. A szakmai eszmecsere kiindulási alapját az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék energiaföldrajzi kutatócsoportjának az Energy tudományos folyóiratban megjelent tanulmánya képezte, amelynek vezető szerzője Soha Tamás. A tanulmányt a kutatási projekt vezetője, dr. Munkácsy Béla mutatta be.
Hírek
Erre a következtetésre jutottak a meghívott szakértők az Energiaklub által szervezett kerekasztal-beszélgetésen. Szinte teljes volt az egyetértés abban, hogy ehhez a legfontosabb feltétel egy energia- és környezetpolitikai fordulat lenne.