Bős–Nagymaros: nemzetközi jog, politika, környezetvédelem. Írások az erőműrendszer történetéről és a jogvitáról

Kiadványok

„Bős–Nagymaros” fogalommá vált, a növekedésre törő mérnöki mentalitás és a posztindusztriális ökológiai értékrendszer küzdelmének, egyúttal a hatalom és az ellenzék összeütközésének terepeként. Története azonban nem ért véget a rendszerváltással, de még az 1997-es, a hágai Nemzetközi Bíróság által hozott ítélettel sem.

Természetvédelem és háborús logika

2023. március 29.

Hírek

Vezető romániai politikusok a világörökség részének nyilvánított bioszféra-rezervátum tönkretételével vádolják Ukrajnát, amely kotrással mélyíti a Duna-delta hozzá tartozó részén lévő Bisztroje-csatornát és a Romániával közös Chilia-ágat, hogy azok nagyobb hajókkal is járhatóvá váljanak.

Újabb milliárdok mennek Paksra titokban

2015. február 25.

Hírek

A kormány még januárban átutalta a Paks2-építés előkészítéshez szükséges 14 milliárd forintot. Eközben a parlamentben kiderült, hogy az építkezésekkel kapcsolatos jogviták kikerülnek a magyar bíróságok ellenőrzése alól, ugyanis magyar-orosz paktum választott bíróságot kötött ki a jogvitákra annak ellenére, hogy ez ellentétes a vagyontörvénnyel.

Hollandia fellép Oroszországgal szemben a Greenpeace-aktivisták miatt

2013. október 5.

Hírek

Hollandia választottbírósági eljárást kezdeményezett az Oroszországban elfogott Greenpeace-es hajó ügyében – közölte tegnap a holland kormány, mely az ENSZ tengerjogi egyezménye alapján kezdeményezte az eljárást, mivel a környezetvédők hajója, az Arctic Sunrise holland zászló alatt hajózott. Az orosz hatóságok KGB-s módszerei elleni békés tiltakozásra várnak mindenkit szombaton a Hősök terére.

Bálnaháború Hágában

2013. július 17.

Hírek

Miközben évek óta szabályos haditengerészeti összecsapások zajlanak az Antarktisz körüli Déli-óceánon, Ausztrália úgy döntött, jogi eszközökkel zúzza szét a japán bálnavadászatot. Ezért a Nemzetközi Törvényszékhez fordult, hogy megállítsa a tudományos célokra hivatkozó, de kereskedelmi mennyiségű bálnát leölő Japánt. A precedens értékű per végeredménye azon fog múlni, aktivista lesz-e a bíróság, azaz leteszi-e voksát a környezetvédelem… Tovább »