10% fölött az ökogazdálkodás aránya az EU-ban – mi itt is lemaradásban

2024. február 20.

Hírek

Soha ilyen ütemben nem nőtt a világon az öko területek mérete. 2021-hez képest 26,6%-os a globális területbővülés, melyhez elsősorban Ausztrália járult hozzá. Európában az öko élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma csökkent. A hazai mezőgazdasági terület 6,3%-a áll öko művelés alatt. Megjelent a FiBL jubileumi öko statisztikai évkönyve.

Milyen pókok élnek a kertedben?

Kiadványok

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet készített egy kiadványt, mely segít a kertek leggyakoribb pókfajainak megismerésében.

Milyen pókok élnek a hazai kertekben?

2024. január 23.

Hírek

Lezárult a pókfajokat és a biológiai sokféleséget vizsgáló citizen science kutatás első éve. Mit mutat a “Pók-Háló” felmérés a kutatóknak és a kertek szerelmeseinek?

Láthatatlan gazdagság a talpunk alatt – december 5. a Talaj Világnapja

2023. december 5.

Hírek

December 5-én ünnepeljük a Talaj világnapját. A talaj a Földön élő fajok közel 60%-nak ad otthont, nagy mennyiségű szenet és vizet tárol, és élelmiszertermelésünk 95%-át biztosítja. Az ökológiai gazdálkodásban kiemelt szerepe van a talajban rejlő erőforrások fenntartható kezelésének.

Változatos talajtakarással a biológiai sokszínűségért 

2023. augusztus 30.

Hírek

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete szerint a  kevesebb mint 200 élelmiszertermelésre használt jelentősebb növényfajból pusztán 9 adja a globális növénytermesztés több mint 66%-át. Ezek a kultúrnövények, a genetikai változatosságuk elvesztésével párhuzamosan sérülékennyé válnak az éghajlatváltozás egyre szélsőségesebb és kiszámíthatatlanabb hatásaival szemben.

Mit (t)ehetünk talajaink védelme érdekében?

2021. december 5.

Hírek

December 5 a Talaj világnapja. Dr. Berényi Üveges Judit az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet talajvédelmi kutatásokat vezető munkatársa foglalta össze, hogy mit tehetünk gazdálkodóként, hobbitermesztőként, vagy éppen vásárlóként talajaink egészségének visszaállítása és megőrzése érdekében.

Tojáscsörte: tojástermelési rendszerek vs fenntarthatóság

2019. október 31.

Hírek

Tegnap az Index nyitóoldalán megjelent egy tévhiteket eloszlató cikként beharangozott írás, ami a szabadtartású, a mélyalmos és a ketreces tojástermelést hasonlítja össze, kizárólagosan a legutolsó módszer előnyeit hangoztatva. A témában az ÖMKI azért szólalt fel, mert úgy érzi, hogy a tudományos köntösbe bújtatott, de elavult és egyoldalú információk alapján készített összefoglaló megtévesztő az Olvasók számára,… Tovább »

Ősgabonák újrafeldezve

2019. június 19.

Helyszín: Peszektergenye (Sikenica), Szlovákia

Sajtótájékoztatók

Globálisan 369.000 virágos növényfajt ismerünk, ezek közül azonban csak 200-at használunk élelmiszer előállításához, de egy 2017-es adat szerint ebből a halmazból is mindössze 9 faj adja a világ növénytermelésének 66 százalékát. Ezek a tömegesen termelt kultúrnövények egyre védtelenebbek a klímaváltozás szélsőséges hatásaival szemben.