Zsugorodnak a földközi-tengeri szardíniák

2021. november 13.

Hírek

Az elmúlt években környezeti hatásokra csökkent a szardíniák mérete a Földközi-tengerben. Tíz év alatt a halak átlagos hossza 15-ről 11 centiméterre zsugorodott, átlagos súlyuk pedig 30 grammról 10 grammra csökkent. Kétévesnél idősebb szardíniákat nem is találtak a vizsgált területeken.

Megfejtették egy korábbi tömeges madárhullás okát

2020. január 17.

Hírek

A klímaváltozással járó hőhullámok miatt tömeges madárpusztulást figyeltek meg a Csendes-óceánnál. Több tízezer madarat sodort partra a víz 2015 közepe és 2016 eleje között az Egyesült Államok nyugati partjain Alaszka partvidékén.

Planktonok titkairól hullt le a lepel

2015. május 23.

Hírek

Kutatók közzétették a világóceánok planktonjainak eddigi legátfogóbb elemzését. Az apró élőlények számos tengeri állat, köztük a kék bálna táplálékául szolgálnak, és ők állítják elő a számunkra szükséges oxigén felét is.

Szivacsok etetik a korallzátonyok élőlényeit

2013. október 7.

Hírek

Szivacsok segítik a korallzátonyok fennmaradását az óceánban, mivel magukba szívják a szerves anyagokat és táplálékká alakítják azokat a zátonyok élőlényeinek – fedezték fel holland kutatók.

Mire jó a kokkolitofóra?

2012. október 2.

Hírek

Lenyűgözően jó állapotban fennmaradt prehisztorikus planktonok ritka fosszíliái lehetővé teszik, hogy a kutatók szemügyre vegyék, miként viselik el az apró tengeri organizmusok az óceánok savasodását.

Planktonvirágzás a tengeri jég alatt

2012. június 8.

Hírek

Egy NASA szponzorálta expedíció egy méter vastag tengeri jégen fúrt át, és az összes tengeri élőlénynek létfontosságú mikroszkopikus tengeri növényekben a Föld bármely más óceáni régiójánál gazdagabb vizekre bukkant. A Jeges-tenger termékenyebb lehet, mint eddig hitték.