Hírek
40 év után, 2012-ben jelentek meg újra a Dunán és néhány másik folyón a fehér kérészek, azaz a dunavirágok. Az idei, még zajló rajzásuk jelentősebb mint tavaly, köszönhetően a magyar kutatók fejlesztésének, amely segít ezeknek a csodálatos rovaroknak abban, hogy ne a hidakra csapódva pusztuljanak el, hanem sikeresen lerakják petéiket a vízre.
Hírek
A dunavirág kérészfaj nyár végi rajzását évről-évre nagy érdeklődés övezi, hiszen ilyenkor akár a tiszavirág nyár eleji rajzását is meghaladó mértékű kérésztömeg jelenhet meg a Dunán, illetve annak mellékfolyóin, például a Rábán vagy az Ipolyon. A hidak és a folyópartok világító fényforrásaihoz vonzódó és azok körül órákig röpködő dunavirág egyedek különleges “táncát” ilyenkor sokfelé meg… Tovább »
Hírek
Poláros világ címmel Kriska György lélegzetelállító egyórás filmet készített Horváth Gáborral közös környezetoptikai kutatásairól: a film premierje december 27-én lesz a YouTube-on.
Hírek
Bár kérészekkel is foglalkoznak, munkakapcsolatuk nem nevezhető kérészéletűnek: Horváth Gábor, az ELTE Fizikai Intézet egyetemi tanára és Kriska György, a Biológiai Intézet docense negyedszázada dolgozik együtt különféle környezetoptikai projekteken. Közös munkáikról, az elért eredményekről most közel egyórás filmet forgatnak, a júniusi tiszavirágrajzás alkalmából újabb részletet sikerült rögzíteniük.
Hírek
A Duna mentén élők az elmúlt nyár példátlan méretű kérészrajzásait követően már mind megismerkedhettek a dunavirág nevével. A védett rovarfaj, melynek természetvédelmi értéke egyedenként 10 ezer forint, 2012 óta gyönyörködtet tömeges szárnyalásával a Duna teljes magyarországi szakaszán. Az állatok érdekében – elsőként a világon -kérészvédő fénysorompó épült Tahitótfalunál, a Tildy Zoltán hídon.