Konferencia a talajkímélő gazdálkodás jövőjéről

2021. március 02. - 2021. március 02.

Helyszín: internet - virtuális tér zoom

Programok

A konferencián a talaj fenntartható mezőgazdasági használata témájában közvetlenül és közvetve érintett szereplőkkel szeretnénk elemezni a jelenlegi helyzetet és felvázolni a jövő várható tendenciáit.

Így szikesedik a világ

2021. január 6.

Hírek

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézet munkatársainak közreműködésével készült el a szikesedés által érintett talajok világtérképe.

Elhunyt Várallyay György agrármérnök, az MTA rendes tagja

2018. december 6.

Hírek

Életének 83. évében, 2018. december 2-án elhunyt Várallyay György Széchenyi-díjas magyar agrármérnök, agrogeológus, talajkutató, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, számos talajtani magyarországi és világtérkép szerkesztője. 1981 és 1997 között az MTA Talajtani és Agrokémiai Intézet igazgatója volt.

Vegyszerek helyett mikrobák – konferencia a termőföldek megújításáról

2016. augusztus 31.

Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia Székháza

Sajtótájékoztatók

Valóban silányabb kenyeret eszünk, mint nagyapáink? Mitől fosztották meg termőtalajainkat a műtrágyázás és a kémiai növényvédelem évtizedei? Hogyan segíthetik egy fenntarthatóbb mezőgazdaság kialakítását a baktériumok, algák és gombák? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresik a választ a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Mikrobiológiai Társaság konferenciáján, amelyet az Amerikai Mikrobiológia Társaság támogat.

Elhunyt Stefanovits Pál, a talajtan doyenje

2016. augusztus 6.

Hírek

2016. augusztus 4-én, 95 éves korában elhunyt Stefanovits Pál akadémikus, a hazai talajtan, talajtérképezés, talajosztályozás, talajképződési folyamatok, és a mezőgazdasági környezetvédelem nemzetközi hírű tudósa. Tankönyvei ma is alapvetőek a talajtan oktatásában.

Talajlaboratóriumban dolgoznak a jövő erdőképén

2016. február 6.

Hírek

Az erdőgazdálkodásban a termőhely beható ismerete alapvető fontosságú. Mivel az erdészeknek akár több száz évvel előre kell tervezniük, nem mindegy, hogy az adott erdőterület milyen fafajok megtartására alkalmas, hogy hova milyen fát ültetnek, ráadásul a klímaváltozás kihívásait is szem előtt kell tartaniuk. A Pilisi Parkerdő Zrt. Bajnai Erdészetén erre a célra speciális talajlaboratóriumot hoztak létre.