Hírek
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján nemcsak hideget, de zivatart és viharos széllökéseket is hoz a héten tapasztalható hidegbetörés. A Másfélfok rövid összefoglalója szerint ez szélviharokat jelenthet, illetve fagykárokat is.
Hírek
A korábban cserjés növényzet helyett a változó éghajlat miatt mostanra sok terület szavannává és lombhullató erdővé vált, ami kifejezetten kedvező a vírusokat hordozó denevéreknek. Dél-Kína a denevérektől kiinduló vírusok valóságos járványgócpontjává válhat a kutatók szerint.
Programok
Az Ökológiai Kutatóközpont és a Debreceni Egyetem TTK Növénytani Tanszéke, valamint az MTA Debreceni Területi Bizottság Botanikai Munkabizottsága és a Hortobágy Természetvédelmi Egyesület nevében tisztelettel meghívunk minden érdeklődőt a XIII. Aktuális Flóra- és Vegetációkutatás a Kárpát-medencében című nemzetközi konferenciára,
Hírek
Megötszöröződött az elmúlt tíz évben az európai hegycsúcsokon élő növényfajok száma az 1957-66 közötti időszakhoz képest – mutatta ki 11 európai országi kutatóinak közös tanulmánya, amelyet a Nature című tudományos folyóiratban tettek közzé.
Hírek
Tanulmányaink során mindnyájan megismerkedünk azzal a biológiai folyamattal, mint szolgáltatással, amit a növényi produkció során az üvegházhatású CO2 megkötés jelent, valamint azzal a ténnyel, hogy a növényi légzés nélkülözhetetlen fajunk fennmaradásához. Érdemes azonban a legújabb kutatási eredmények alapján áttekinteni, hogyan befolyásolja a növényzet állapota, természetessége, szerkezete és funkcionalitása az általunk ismert és megszokott környezet alakulását.
Kiadványok
2016. november 29-én véget ért egy kutatásban, állandó alkotásban eltelt hosszú élet, eltávozott közülünk Fekete Gábor Tanár Úr. Mi, akik olyan szerencsések vagyunk, hogy csodálatos egyéniségét közelről ismerhettük, most összegyűlünk , hogy tanúságot tegyünk Róla, akitől, és aki által olyan sokat kaphattunk. Az alábbi megemlékezéseket egykori pályatársak, barátok, közeli és távolabbi tanítványok fogalmazták meg azzal… Tovább »
Hírek
Az alföldi halmok történelme a rézkorig nyúlik vissza. Ezek az ősi temetkezési helyek azonban nem csak kulturális jelentőséggel bírnak, kiemelt szerepük van a veszélyeztetett sztyeppi növényfajok megőrzésében is. A halmokon megőrzött gyepi élőhely-szigetek jelentősen hozzájárulnak a tájszintű sokféleség fenntartásához, ritka, védett fajok megőrzéséhez.
Hírek
Elkészült az eddigi legátfogóbb tanulmány a száraz területek növényvilágáról. A FAO kiadványa hasznos eszköz lehet a fenntarthatóságot célzó szabályozási keretek és beruházási döntések mérlegelésekor.
Programok
Folytatva a konferenciasorozat hagyományait a rendezvényre télen, a vegetációs időszakon kívül, hétvégén kerül sor. A konferenciával szeretnénk közelebb hozni egymáshoz a Kárpát-medencében tevékenykedő botanikusokat, a legtágabban értelmezett botanikával is kapcsolatba kerülő kutatókat, érdeklődőket, emellett küldetésünknek tekintjük a magyar szaknyelv ápolását és művelését is. E kettős célt szem előtt tartva a konferencia nyelve angol és magyar.… Tovább »
Programok
A Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Kar Növénytani és Természetvédelmi Intézete szervezésében Aktuális Flóra- és Vegetációkutatás a Kárpát-medencében X. címmel nemzetközi konferenciát rendezünk. Időpont: 2014. március 7–9. Helyszín: Nyugat-magyarországi Egyetem (Sopron) P-épület (Erzsébet-kert) Tervezett előadás- és poszterszekciók: Flórakutatás és flóratérképezés, Vegetáció¬kutatás és vegetációtérképezés, Taxonómiai kutatások, Dendrológiai kutatások, Kosborfélék kutatása a Kárpát-medencében, Erdei biodiverzitás kutatása A szekciók végleges… Tovább »