Látogathatók a helyreállított kunhalmok és földvárak

2015. június 2.

A kunhalmok emberkéz alkotta mesterséges földhalmok, melyek egykori magányos sírhelyek, templomok oltalmazói, a földvárak ősi települések őrzői és esetenként hátborzongató legendák övezte rejtélyes objektumok az Alföldön. Megmentésük érdekében a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság 2013 és 2015 között négy kunhalom és két földvár rekonstrukcióját végezte el, melyek 2015 júniusától már látogathatók.  

Fokhagymavarangy nász

2015. április 3.

Megkezdődött a barna ásóbékák nászidőszaka a Kiskunhalas melletti Fejetéki-mocsárban. A rejtőzködő életmódot folytató ásóbékát máskor nem könnyű megpillantani, ilyenkor azonban szinte forr a víz a párt kereső, párosodó vagy petét rakó békáktól.

Kiskunsági kunhalmok mentése

2014. június 2.

A kunhalmok és földvárak évezredes sírhelyek, őrhelyek, lakhelyek, vadvirágos domboldalak, egykori templomok őrzői és hátborzongató legendák övezte rejtélyes objektumok az Alföldön. Mindig is izgatta a helyiek és utazók fantáziáját, hogyan keletkeztek és mit rejthetnek legbelül. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság egy most induló uniós projekt keretében kunhalmok és földvárak rekonstrukcióját végzi: Megállítják a szakadó és… Tovább »

Megújul a Kolon-tó

2013. február 18.

A Kolon-tó jelentős kiterjedésű édesvízi síkláp és mocsárterület, amely a Duna-Tisza közi homokhátság nyugati peremén fekszik. A jelentős mértékben náddal benőtt tómedret homokbuckák, láprétek, láperdők veszik körül. A ritka élőhelyek mellett további kiemelkedő értékei a fokozottan védett pókbangó, lápi szitakötő, lápi póc. A védett területen eddig 217 madár fajt észleltek, s itt található a Kiskunság… Tovább »

Bivalyerős rezervátum

2013. február 11.

Bizonyítottak a bivalyok Nagyszéksóson. Ötéves dagonyázásuk megállította a terület további szikesedését, visszaszorult a nádas, visszaköltöztek a vizes élőhely madarai. Rómeó, a gulya bikája jól teljesített: duplájára nőtt a Bubalus bubalisok létszáma a Mórahalom melletti szikes tó medrében, új hely kell a borjaknak.

Tartós szegfű szaporodóban

2011. december 12.

Még most, december elején is találtak virágzó példányt a világ egyik legritkább vadvirágából a Kiskunságban. Öt év alatt 20.000-ről csaknem 100.000-re nőt a kizárólag Magyarországon előforduló fokozottan védett tartós szegfű állománya. A Duna-Tisza közi homoki gyepekben virító szegfű egyetlen tövének természetvédelmi értéke 250.000 Ft. 2011 december 10-én Kiskunmajsán sajtótájékoztatón ismertették a most zárult 5 éves… Tovább »