Hirdetés
greenfo

Több mint 20 milliárd forint jut az idén a Tisza árvízvédelmi biztonságát javító, a természetvédelmi és területfejlesztési feladatokat is felvállaló Vásárhelyi tervre – közölte Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

A Duna környezetében a sokéves átlaghoz hasonlóak az esetleges árvízben szerepet játszó hótartalékok, a Tiszánál valamivel nagyobb az árvízveszély. A hóban tárolt vízkészlet a Tisza környezetében jelenleg 6 köbkilométer, az 1999-es tavaszi árvíz előtt viszont 10 köbkilométernyi víz került olvadáskor a folyóba. Igaz, február elején még ebben az évben is csak alig 4 köbkilométernyi vizet jelentett a hótartalék, ezt követően viszont igen erőteljes havazás volt. Az se mindegy, hogy milyen a hőmérséklet, milyen ütemű az olvadás. Az előrejelzések szerint az idén átlagos csapadékviszonyokra lehet számítani a következő hónapokban.
Váradi József az Ár- és Belvízvédelmi Központi Szolgálat Kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a Tisza mentén kiépített 1200 kilométernyi védvonal 53 százaléka felel meg magasságban, állékonyságban a 100 évente előforduló, úgynevezett mértékadó árvíznek. Ahhoz, hogy a védvonal egésze eleget tegyen ennek a követelménynek, az 1999-es kalkulációk szerint 190 milliárd forintot kellene ráfordítani, mai áron körülbelül 230 milliárd forintot. A Vásárhelyi terv sokat segít majd az árvízvédelmi biztonság javításában, de a védművek magasítása, állékonyságuk javítása továbbra sem kerülhet le a napirendről. A Vásárhelyi terv révén létesítendő tározók jelentős árvizek esetén sok vizet képesek megfogni, így az alacsonyabb töltések is védelmet adhatnak a településeknek. Az árterületeken a növényzettől megtisztított folyosók kialakítása is a terv része, ezzel például 60 centiméterrel csökkenthető az árvizek vízszintje. A Vásárhelyi terv ráfordításai közül csaknem 70 milliárd forint szolgálja az árvízvédelmi biztonság javítását.
A Dunán a 2400 kilométernyi védvonalak jobban kiépítettek. Csupán körülbelül 100 kilométernyi töltésen kellene magasítási, állékonyságjavítási munkákat végezni ahhoz, hogy a folyó teljes magyarországi szakasza kielégítse a 100 évente előforduló árvíz védelmi követelményeit. Az ehhez szükséges ráfordítás a 2001-es kalkulációk szerint 17 milliárd forint. Ezt a korszerűsítést az Európai Unió is támogatja közösségi forrásokból.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás